„Nasze pogranicze – między wizją a praktyką. Polsko-niemieckie spotkanie polityków, praktyków i ekspertów” - taki tytuł nosi konferencja zorganizowana przez Miasto Szczecin, która będzie miała miejsce 2-3 grudnia na Auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej 71-79.
Konferencja jest próbą skoordynowania działań w polsko-niemieckim regionie granicznym, służących transgranicznej współpracy, podejmowanych przez polityków samorządowych, a także przez organy administracyjne, partnerów społecznych, różne organizacje pozarządowe i instytucje.
Głównym celem Konferencji jest zidentyfikowanie nowych zjawisk, jakie rodzą się we wspólnym regionie granicznym po przystąpieniu Polski do grupy państw Schengen, a także związanych z tym nowych wyzwań, zadań i barier.
Podczas konferencji odbędą się warsztaty w grupach tematycznych takich jak: turystyka, promocja i informacja, komunikacja, transport, planowanie przestrzenne, kultura, działania międzykulturowe, bariera językowa, informacja, społeczeństwo obywatelskie, młoda generacja, edukacja, gospodarka – rynek pracy.
Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali polscy i niemieccy starostowie, burmistrzowie i wójtowie oraz przedstawiciele administracji, instytucji i organizacji pozarządowych z terenu niemieckich przygranicznych powiatów Ostvorpommern, Uecker-Randow (Meklemburgia - Pomorze Przednie), Uckermark i Barnim (Brandenburgia) oraz polskich: polickiego, gryfińskiego, stargardzkiego, goleniowskiego. Udział w konferencji zadeklarowało ok. 200 osób z obu stron granicy.
Komentarze
0