Wszystkie połączenia autobusowe realizowane przez Gminę Gryfino będą od 1 stycznia bezpłatne. Dotyczy to również linii nr 1 do Szczecina, ale jej trasa zostanie skrócona. Autobusy będą dojeżdżać tylko do ronda Ułanów Podolskich w Zdrojach.

Od sierpnia tego roku Gmina Gryfino otrzymuje dofinansowanie z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. We wniosku złożonym na 2023 rok samorząd stara się o kwotę prawie 1,4 miliona złotych. W połączeniu z wprowadzonymi wyższymi stawkami podatku od nieruchomości (o wskaźnik inflacji), pozwoli to wprowadzić bezpłatną komunikację.

Bez biletów będzie można dojechać również do Szczecina, ale już nie na dworzec autobusowy. Trasa Nowe Czarnowo – Gryfino – Szczecin Główny zostanie skrócona do przystanku Szczecin Zdroje (rondo Ułanów Podolskich). Autobusy mają jeździć co godzinę.

„Decyzja przyniesie oszczędności, dając pasażerom możliwość przesiadki na pojazdy komunikacji organizowanej na terenie Szczecina (połączenia autobusowe dostępne na pętlach autobusowych w Szczecinie Kluczu, Podjuchach i Zdrojach)” – czytamy w informacji Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie.

Wszystkie bezpłatne linie: ­

– 1 Radziszewo – Szczecin Zdroje, przez: Szczecin Podjuchy,

– 2 Nowe Czarnowo (Dolna Odra) – Radziszewo, przez: Pniewo – Gryfino – Daleszewo,

– 3 Gryfino – Gryfino, przez: Żabnica – Stare Brynki – Chlebowo – Gardno,

– 4 Gryfino – Gryfino, przez: Gardno – Sobieradz – Chwarstnica,

– 5 Gryfino – Sobiemyśl, przez: Chwarstnica – Borzym – Dołgie,

– 6 Gryfino – Gryfino, przez: Krajnik – Nowe Czarnowo – Pniewo,

– 7 Gryfino – Gryfino, przez: Wirówek – Bartkowo – Chwarstnica,

– 8 Gryfino – Steklno, przez: Pniewo.

Komunikację najprawdopodobniej nadal będzie obsługiwał PKS Szczecin. W przetargu ogłoszonym przez Gminę Gryfino byli jedynym oferentem. Zaproponowali 33,5 mln zł, mieszcząc się w budżecie założonym przez zamawiającego (43 mln zł). Tak duże kwoty wynikają z tego, że umowa dotyczyć będzie aż 5 lat.

„Pozwoli to na podniesienie jakości autobusów, a także wprowadzenie nowych funkcji. W pierwszym półroczu 2023 pojawi się aplikacja, która umożliwi śledzenie pojazdów. Dzięki niej oczekujący na przyjazd będą mogli sprawdzić, gdzie znajduje się aktualnie autobus danej linii” – informuje Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.