Sławomir Nitras, kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Szczecina, zainicjował zbiórkę podpisów pod obywatelską uchwałą zapewniającą gimnazjalistom bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

Decyzją radnych od 1 lipca uczniowie szkół podstawowych mogą jeździć szczecińską komunikacją miejską za darmo. Ten przywilej nie dotyczy ostatniego rocznika gimnazjalistów.

- W tej uchwale radni zapomnieli o uczniach gimnazjów. To około 3 tysiące dzieci. Osobiście zwracałem się do radnych i prezydenta, żeby naprawić ten ewidentny błąd jeszcze przed końcem wakacji. Nie wiem dlaczego nie spotkało się to z odzewem. Dlatego postanowiliśmy pomóc panu prezydentowi i radnym – mówił Nitras.

Kandydat PO we wtorek jako pierwszy złożył podpis pod obywatelskim projektem uchwały zapewniającym bezpłatne przejazdy również gimnazjalistom. Przez najbliższy tydzień, wspólnie z Młodymi Demokratami (młodzieżówka PO), będzie chciał zebrać co najmniej 2 tysiące podpisów mieszkańców.

- Chcemy te podpisy zebrać możliwie szybko, żeby jeszcze przed końcem wakacji odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miasta, na której prawa gimnazjalistów zostaną pod tym względem zrównane z prawami uczniów podstawówek – podkreślał Nitras.

Koszty wprowadzenia takich zmian szacowane są przez inicjatorów zbiórki na 600 tys. zł. Zbierających podpisy pod projektem uchwały będzie można spotkać przy głównych węzłach przesiadkowych: przy skrzyżowaniu al. Piastów i ul. Jagiellońskiej, na pl. Rodła i Bramie Portowej. Podpisy będzie można też składać przez internet (informacje na stronach inicjatorów).