Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta przyjęto projekt uchwały rozszerzającej grupę dzieci i młodzieży zwolnioną w Szczecinie z opłat za bilety tramwajowe i autobusowe. Do uczniów szkół podstawowych dołączyli uczniowie szkół średnich i ostatni rocznik gimnazjalistów. Radni chcą, aby uchwała weszła w życie 3 września, ale ze względów proceduralnych może się to przedłużyć.

Zaskakujący obrót przybrała wtorkowa nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Została zwołana, by radni mogli zająć się projektem uchwały dotyczącej zwolnienia z opłat za bilety ostatniego rocznika gimnazjalistów (od 1 lipca za darmo jeżdżą uczniowie szkół podstawowych). Wpłynęły w tej sprawie dwa identyczne projekty: obywatelski (podpisy pod nią zbierał Sławomir Nitras i Młodzi Demokraci, młodzieżówka PO) oraz projekt radnych Platformy Obywatelskiej.

Porozumienie PiS i PO

W czasie debaty Maciej Kopeć, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości zaproponował, żeby darmowe bilety objęły nie tylko gimnazjalistów, ale również uczniów szkół średnich.

- Powinniśmy debatować nad tym, żeby przywilej darmowej komunikacji rozszerzyć również na uczniów szkół ponadpodstawowych. Byłaby to duża jakościową zmiana. Prosiłbym, żeby pochylić się nad tym raz jeszcze – mówił Kopeć.

Zarządzono przerwę w obradach, w czasie której, co bardzo rzadkie, radni PO i PIS szybko się porozumieli. Wnioskodawcy z PO wprowadzili do swojego projektu uchwały autopoprawki, które uwzględniały również uczniów szkół średnich.

- Dobrze, że odbyliśmy tę debatę i w jej wyniku pojawiły się propozycje, które wszystkim chodziły od lat po głowie. Zapewnienie bezpłatnej komunikacji dla wszystkich uczniów do końca szkoły średniej będzie z pewnością wspaniałą informacją dla mieszkańców – mówił Paweł Bartnik, przewodniczący klubu radnych PO.

- Chciałem podziękować panu przewodniczącemu. Skierował debatę na nowe tory. Podpisy pod projektem zmieniającym uchwałę zbieraliśmy dla gimnazjalistów dlatego, że myśleliśmy, iż trudno będzie przeforsować w Radzie Miasta darmowe przejazdy dla uczniów szkół średnich. Jak widać nasza wiara była zbyt mała – dodawał Sławomir Nitras.

Ile to będzie kosztować?

Według szybkich obliczeń dokonanych przez wnioskodawców rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do darmowych przejazdów komunikacją miejską to koszt 1,5 mln zł. Według Skarbnika Miasta może być to jednak zdecydowanie więcej.

- Według moich orientacji mowa o 3 mln zł – mówi Stanisław Lipiński. – Darmowe przejazdy dla uczniów to świetna rzecz. Tylko dlaczego debatujemy nad tym w ten sposób? Nie przypominam sobie, żebyśmy w przeszłości podejmowali uchwały rodzące znaczące skutki finansowe bez rozeznania i przygotowania finansowych analiz. Miasto na to stać, ale te kilka milionów w budżecie bieżącym trzeba będzie komuś zabrać. Powinniśmy wcześniej zastanowić się jakich zmian dokonać w budżecie.

Te argumenty nie przekonały jednak radnych. Za wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla gimnazjalistów i uczniów szkół średnich zagłosowali wszyscy obecni na sali, czyli przede wszystkim radni PO i PIS.

Bezpartyjni nie przyszli

Nadzwyczajną sesję Rady Miasta zbojkotowali radni prezydenckiego klubu Bezpartyjnych. Swoją nieobecność tłumaczą w przesłanym do mediów oświadczeniu.

„Dzisiejsza sesja Rady Miasta, jest elementem kampanii wyborczej i zagraniem pod publikę. Dlatego jako Klub Radnych Bezpartyjni nie będziemy w niej uczestniczyć” – czytamy w piśmie podpisanym przez Władysława Dzikowskiego, przewodniczącego klubu Bezpartyjnych. „Jesteśmy za dyskusją i rzeczowym przygotowaniem uchwał w sprawie systemu ulg i zwolnień w opłatach za komunikację miejską. Jesteśmy także za rozpatrzeniem poszerzenia zwolnień na nowe grupy, być może licealistów - jednak ze względu na odpowiedzialne podejście do budżetu, decyzje w takich sprawach powinny być poprzedzone merytoryczną debatą, wyliczeniami i prostym pytaniem o to na co nas stać i jakie mogą być skutki naszych decyzji”.

Zanim przegłosowany projekt uchwały wejdzie w życie musi zostać opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Radni chcą, aby zdążyć przed początkiem roku szkolnego, czyli 3 września, ale będzie to trudne.