Koncert, który pogodzi nawet najbardziej zwaśnionych sąsiadów, pierwszy występ znanej na całym świecie Dagadany ze szczecińską orkiestrą, potańcówka z muzyką na żywo, muzyczne warsztaty dla przyszłych rodziców, sensoryczna wystawa, której można dotknąć. Już 1 czerwca w filharmonii rusza festiwal Słyszę Dobre Dźwięki, który pozwoli wsłuchać się w drugiego człowieka. Będzie się działo!

Spędź Dzień Dziecka w Filharmonii

Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki potrwa od 1 do 4 czerwca. Oficjalne otwarcie w Dzień Dziecka w Filharmonii im. M. Karłowicza. Tego dnia od godz. 17:30 organizatorzy zapraszają do Galerii przy Cerkwi na sensoryczną wystawę abstrakcyjnych obrazów i portretów z fakturami wklęsło-wypukłymi. Prace integrują świat osób widzących ze światem niewidomych. Dzieci i dorośli będą mogli nie tylko zobaczyć i dotknąć, ale także wspólnie stworzyć sensoryczny obraz.

Z kolei wieczorem, o godz. 19:00, z okazji inauguracji festiwalu w złotej sali wystąpi Kasia Moś z zespołem. Utalentowana artystka zaprezentuje utwory ze swoich ostatnich płyt. Podczas koncertu wyjątkowe aranżacje znanych przebojów zaprezentują również młodzi wokaliści.

Koncentrują na całym świecie, teraz wystąpią w Szczecinie

2 czerwca o godzinie 19:00 w filharmonii zagra DAGADANA. To zespół, który znakomicie łączy elementy tradycyjnej kultury słowiańskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Koncertowali w 30 krajach – na tratwie, w kopalni węgla, na pustyni, a nawet w domu swoich fanów. Artyści uwielbiają kameralne występy, ale znakomicie czują się także na wielkich festiwalach (grali m.in. legendarnym Glastonbury Festival). Bez wahania zdecydowali się też zagrać ze szczecińską orkiestrą symfoniczną. To będzie ich pierwszy wspólny występ. Ja zapowiadają organizatorzy, koncert z pewnością zachwyci i pozostawi wszystkich z dobrymi dźwiękami.

Szalona potańcówka w holu

Sobota, 3 czerwca, rozpocznie się od znanych i lubianych warsztatów Raniutto. Udział w zajęciach to możliwość bliskiego kontaktu z rówieśnikami – wśród brzmień instrumentów i żywej muzyki, dla najmłodszych i ich opiekunów.

Natomiast na wieczór szykowane są fajfy, czyli potańcówka w holu Filharmonii przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu Swing Lovers. Początek o 17:00, bilety 5 zł. Wydarzenie poprowadzi aktor Teatru Współczesnego – Adam Kuzycz-Berezowski.

Rozstrzygnięcie plebiscytu i rodzinny koncert na finał

Ostatniego dnia festiwalu, 4 czerwca o 12:00, odbędą się wyjątkowe warsztaty – Pregnato. Po raz pierwszy w Filharmonii przyszli rodzice będą mogli za pomocą muzyki nauczyć się stymulować rozwój psychospołeczny swojego dziecka. Organizatorzy postarają się obudzić w uczestnikach wrażliwość na muzykę, a także wyjaśnić, jak aktywne, bezpośrednie i regularne słuchanie muzyki pobudza aktywność różnych obszarów mózgu nienarodzonego dziecka.

Wielki finał festiwalu zaplanowano w niedzielę, 4 czerwca, o godzinie 17:00. Koncert rodzinny w złotej sali udowodni, że muzyka może połączyć nawet najbardziej zwaśnionych sąsiadów. Rytm i tempo nadawać będzie muzyka inspirowana naturą, wykonywana przez orkiestrę symfoniczną. Podczas wydarzenia zostaną także ogłoszone wyniki konkursu na projekty Szkolnych Stref Harmonii – miejsc przyjaznym uczniom i pomagającym w wyciszeniu się i oderwaniu od zgiełku szkolnych korytarzy.

Zbadaj słuch, posłuchaj ukulele

Tuż przed rozpoczęciem festiwalu, 31 maja, filharmonia zaprasza do Galerii Kaskada, gdzie w godz. 11:00-13:00 będą przeprowadzane bezpłatne badania słuchu. Wykonywać je będą zaprzyjaźnieni z filharmonią specjaliści z Centrum Słuchu i Mowy „Medincus”.

O godzinie 13:00, w tym samym miejscu, Orkiestra Ukulele prowadzona przez Bartłomieja Orłowskiego zaprezentuje relaksacyjne brzmienia tego wielkiego-małego instrumentu. Jak się okazuje, zarówno gra, ale także słuchanie utworów wykonanych na ukulele to wspaniały sposób na odpoczynek zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.