Spotkania w klubach, uczestnictwo w kołach zainteresowań, tworzenie wydarzeń – studenckie życie to więcej niż nauka, kolejne wykłady, seminaria i kolokwia. Czy w Szczecinie studenci mają gdzie rozwijać swoje pasje i czy chętnie uczestniczą w życiu kulturalnym?

Od kolorowego biegu ulicami Szczecina dzisiaj w nocy rozpoczęły się tegoroczne Juwenalia. Do niedzieli na studentów czeka cała masa atrakcji, a wieczorami na Łasztowni – koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej. Kiedy Szczecin na kilka dni przejmują studenci, warto pochylić się nad tym, jak wygląda kultura studencka w naszym mieście. I o tym rozmawiano podczas ostatniego programu „Studio Kultura”.

Studenckie życie kiedyś i dziś

Jak zaznacza Waldemar Kulpa, obecnie dyrektor Domu Kultur 13 Muz, a przez wiele lat właściciel Centrum Studenckiego Kontrasty, pierwsze organizowane w Szczecinie Juwenalia niewiele różnią się od tych obecnych – od zawsze przyciągały znanych wykonawców i nigdy nie brakowało entuzjazmu. Zwraca uwagę jednak na to, że kilkanaście lat temu było więcej integracji między studentami.

– Pracowaliśmy w spółdzielniach studenckich, robiliśmy to grupowo, a nie tak jak dziś każdy student szuka pracy indywidualnie. Tak samo wyjazdy na wakacje były wspólne. Gromadziliśmy się dużymi grupami w akademikach czy klubach studenckich, ktoś pisał piosenki, ktoś tworzył kabaret – wspomina Kulpa.

– Dzisiaj studenci bardziej preferują domówki – komentują młodzi.

Coś więcej niż tylko rozrywka

Goście „Studia Kultura” podkreślają, że kultura studencka to szerokie spektrum działań. To nie tylko rozrywka, ale i masa innych możliwości.

– Studenci organizują też bardzo dużo inicjatyw, uruchamiają zbiórki dla różnorakich organizacji. Kultura studencka reprezentuje społeczność akademicką i mamy ogromną siłę. Przechodzimy kryzys zaangażowania, ale z moich obserwacji wynika, że zaczynamy z tego powoli wychodzić – zaznacza Jagoda Jabłońska, przewodnicząca komisji ds. komunikacji samorządu studenckiego US.

– W pewnym momencie była stagnacja, ale zauważam, że pojawiają się nowe pomysły, nowa motywacja. Wierzę, że będzie tylko lepiej – przyznaje Józef Jakacki, student AS.

W co więc studenci mogą się angażować?

– Na Uniwersytecie Szczecińskim mamy ponad 130 organizacji studenckich i masę ludzi pełnych pasji, którzy organizują ogólnopolskie konferencje, prowadzą warsztaty tematyczne – przekonuje Jabłońska.

– Na Akademii Sztuki mamy dużo ciekawych, czasem lekko rewolucyjnych inicjatyw studenckich i myślę, że jeżeli się dobrze trafi, wystarczy przejść się na plac Orła Białego, by się o tym przekonać – dodaje Jakacki.

Program „Studio Kultura” powstaje we współpracy radia SuperFM i portalu internetowego wSzczecinie.pl.

Dawne życie studenckie na archiwalnych zdjęciach udostępnionych dzięki uprzejmości Waldemara Kulpy