Na kilkudziesięciu okazałych drzewach w Szczecinie zawisły charakterystyczne zielone tabliczki z orłem w koronie. To akcja Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina, która chce, aby wytypowane okazy zostały objęte ochroną w formie pomników przyrody. „Jakakolwiek przebudowa ulic, w tym chodnika, stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie” – tłumaczą społecznicy.

Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina przeprowadziła w poniedziałek symboliczną akcję w ramach obchodów Dnia Wierzby 2022. W tym roku Przyjaciele Drzew w całym kraju zdecydowali się na zgłaszanie pomnikowych drzew. W grodzie Gryfa wytypowanych zostało kilkadziesiąt sztuk.

Niezwykle okazałe jarzęby

Na osiedlu Niebuszewo-Bolinko oznaczonych zostało 13 jarzębów szwedzkich. Kilka z nich ma problemy zdrowotne, są atakowane przez grzyby. „Widać, że były drastycznie cięte. Niestety, część cieć wykonano niezgodnie ze sztuką arborystyczną” – krytykują społecznicy.

Jarzęby są niezwykle okazałe. Jak informuje Społeczna Straż Ochrony Zieleni, wymiary pni na wysokości 130 cm osiągają nawet 370 cm. „Kryterium uznania jarzębu za pomnik przyrody to minimum 100 cm obwodu pnia” – czytamy.

Społecznej Straży Ochrony Zieleni zależy na ochronie prawnej tych okazów, ponieważ „jakakolwiek przebudowa ulic, w tym chodnika, stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie”. „Korytowanie, podcinanie korzeni. Znamy to aż nadto dobrze” – mówią obrońcy zieleni.

Lipy, kasztanowiec i wierzba

Kolejne drzewa znajdują się na placu Teatralnym. Pierwotnie miały to być dwie lipy. „Ale są tam jeszcze inne drzewa, które zasługują na ochronę pomnikową” – tłumaczą aktywiści. Lipy, których obwody pni osiągają ponad 400 cm, rosną blisko Teatru Lalek Pleciuga.

„Natomiast od strony północnej zachował się starodrzew, który przed budową teatru zajmował także pozostałe rejony placu. Niestety, sposób w jaki obchodzono się z drzewami podczas budowy spowodował, że w kolejnych latach zaczęły wykazywać oznaki złego stanu zdrowotnego i były kolejno usuwane”.

Dodatkowo, jako propozycje do pomników przyrody, zostały wskazane drzewa przy placu zabaw – jesion, kasztanowiec i wierzba.

Dąb i lipa z Bukowego

Na osiedlu Bukowym tabliczki zawisły na okazałym dębie (odwód pnia 456 cm) oraz lipie (obwód pnia 350 cm) przy ul. Kolorowych Domów. Społecznicy krytykują, że drzewa rosną na terenie spółdzielni mieszkaniowej, która w ramach zabiegów pielęgnacyjnych zleca cięcia „niewykwalifikowanym firmom”. „Ochrona prawna spowoduje, że zabiegi będą musiały mieć ekspertyzę dendrologiczną. Dodatkowo będą musiały zostać zaakceptowane w formie uchwał Rady Miasta Szczecin” – czytamy.

Kolejnym krokiem Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina będzie złożenie stosownych wniosków o objęcie ochroną prawną wytypowanych drzew. „Nie ukrywamy, że to pracochłonna czynność” – przyznają.