„Ubezpieczenie daje spokój”
Cykl „Polak mądry przed szkodą” to czteroodcinkowa seria wywiadów, w czasie których rozmawialiśmy z ekspertem ubezpieczeniowym Pawłem Skotnickim na temat najważniejszych zagadnień związanych z ubezpieczeniami. Mowa była zarówno o ubezpieczeniach na życie, jak i zabezpieczeniu dzieci czy zabezpieczeniach związanych z emeryturą.
– Pisząc książkę „Polak mądry przed szkodą”, bardzo chciałem, by była to publikacja, która w przystępny sposób pokaże ludziom, że ubezpieczenie nie jest obciążeniem finansowym, tylko zabezpieczeniem, gdy stanie się coś, czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a co może zakłócić nasz spokój i na zawsze zmienić nasze życie. Są takie rzeczy, o których nie chcemy myśleć, a jednak się zdarzają. Choroby, wypadki, sytuacje losowe. Ubezpieczenie jest planem B. Daje nam poczucie, że gdy coś się wydarzy, będziemy mieć pole działania. Ubezpieczenie daje spokój. To chcieliśmy też przekazać w naszym cyklu na portalu wSzczecinie.pl – mówi Paweł Skotnicki.
Odcinek 1 – choroby dzieci
Ubezpieczenia dzieci to temat, który powinien być bliski każdemu rodzicowi. Nie ma tygodnia, by na portalach społecznościowych nie pojawiały się zbiórki, których celem jest zebranie środków na leczenie, diagnostykę, rehabilitację chorych dzieci. Wielu tych dramatycznych apeli można by uniknąć, gdyby rodzice zawczasu pomyśleli o ubezpieczeniu na wypadek chorób przewlekłych.
– Nowotwory są plagą. U dzieci diagnozowanych jest 1100–1200 nowotworów rocznie, a 200 dzieci umiera. Każdy przypadek jest tragedią. Te sytuacje stają się nam bliższe, gdy widzimy zbiórki internetowe, gdy rodziny zbierają pieniądze na leczenie za granicą. To jest najgorsze możliwe uczucie dla rodzica, gdy życie i zdrowie jego dziecka są zależne od pieniędzy – mówi Paweł Skotnicki. Ekspert dodaje, że ubezpieczenia dla dzieci na wypadek chorób przewlekłych mają duże znaczenie nie tylko ze względu na konieczność pokrycia kosztów leczenia, transportu medycznego czy rehabilitacji. Rodzice opiekujący się chorym dzieckiem zwykle zmuszeni są do rezygnacji z pracy lub znacznego ograniczenia aktywności zawodowej. Pieniądze z ubezpieczenia pomagają żyć rodzinie na godnym poziomie i skupić się na walce o zdrowie dziecka.
Odcinek 2 – Trwała niezdolność do pracy
Trwała niezdolność do pracy nie jest sytuacją, którą człowiek planuje lub wybiera. Może być spowodowana chorobą czy wypadkiem. Osoba niezdolna do pracy bardzo często staje się zależna od innych i zmuszona do przejścia na wymuszoną „emeryturę”. Tyle że trudno wówczas mówić o spokojnym życiu. Brak pieniędzy, konieczność rehabilitacji i leczenia oraz zależność od innych to koszmar, który dla niektórych staje się rzeczywistością. Trwałą niezdolność do pracy powodują przede wszystkim sytuacje związane z wypadkami skutkującymi utratą sprawności fizycznej albo chorobami, takimi jak nowotwór, zawał serca czy udar.
Należy pamiętać, że utrata sprawności czy przewlekła choroba nie sprawiają jedynie, że osoba, której to dotyka, traci możliwość pracowania, ale wpływają na każdy aspekt jej bieżącego życia i codziennego funkcjonowania.
– Polisa ubezpieczeniowa powoduje, że człowiek dostaje szansę na leczenie, którego nie gwarantuje państwo. Zabezpiecza ona podwójnie. Po pierwsze wypłacane jest odszkodowanie zapewniające możliwość codziennego funkcjonowania. Można ubezpieczyć wydatki oraz zarobki. Drugą kwestią jest pokrycie kosztów leczenia i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – mówi Paweł Skotnicki.
Odcinek 3 – Testament, zachowek
Śmierć to ważny temat z punktu widzenia prawnego, gospodarczego i rodzinnego. Statystki jasno wskazują, że tylko niewielka część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, jak może samodzielnie rozdysponować swój majątek. Narzędziem, które zapewnia nam najwięcej możliwości, jest testament, a gdy go nie mamy, nasz majątek zostaje rozdzielony według planu dziedziczenia ustawowego.
– Testament jest przede wszystkim narzędziem dla tej osoby, która postanawia przekazać majątek po swojemu. Oczywiście, że może tworzyć konflikt, że ktoś może się spodziewać, że coś odziedziczy, a tak się nie stanie, ale dla mnie jako właściciela majątku testament stanowi niemal 100% narzędzie do rozdzielenia go według własnej woli. Problemem jest to, że testament może zostać podważony i przeważnie robią to właśnie te osoby, które spodziewają się spadku i go nie otrzymują – mówi Paweł Skotnicki. W ramach rozmowy z ekspertem tłumaczyliśmy także, czym jest zachowek, komu się on należy i według jakich zasad jest dysponowany.
Odcinek 4 – zabezpieczenia emerytalne
Polacy przyznają, że o emeryturze myślą, ale zazwyczaj ograniczają się jedynie do teorii. Młodzi ludzie skupieni są bardziej na odkładaniu na dom czy mieszkanie lub po prostu na przyzwoitym życiu „tu i teraz”. W takim kontekście myślenie o emeryturze wydaje się sprawą drugoplanową.
– Odczarujmy mit, że emerytura to jest czas, kiedy się nie pracuję. Mamy dwa rodzaje emerytury. Pierwszy to ta wymarzona, czyli zaplanowana i spędzana właśnie w taki sposób, jak się chciało. Ta druga jest wymuszona, czyli scenariusz, którego nie planowaliśmy, a do którego zmusiło nas życie i gdy nie pracujemy nie dlatego, że nie chcemy, ale dlatego, że nie możemy pracować. Złota zasada mówi o tym, że powinniśmy oszczędzać 20% tego, co obecnie zarabiamy na emeryturę. To dla większości jest bardzo dużo, ale trzeba pamiętać, że im więcej, tym lepiej, że to jest nasze zabezpieczenie i to jest inwestowanie, gdy te pieniądze odkładamy dla siebie. Żadna kwota nie jest za mała, aby oszczędzić. – mówi Paweł Skotnicki.
Wszystkie rozmowy znajdziecie w mediach społecznościowych Pawła Skotnickiego. Książkę „Polak mądry przed szkodą” można nabyć online w formie fizycznej, audiobooka lub e-booka.
Paweł Skotnicki był również gościem cyklu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz portalu wSzczecinie.pl – „Historie sukcesu”.
Komentarze
2