O najnowszych powieściach, planach wydawniczych na ten rok, a także Szczecinie w książkach – między innymi o tym rozmawiano podczas ostatniego wydania „Studia Kultura”.

Dwa spojrzenia na Szczecin 

Gośćmi programu „Studio Kultura” byli szczecińscy autorzy – Sylwia Trojanowska i Marek Stelar – którzy już od początku roku rozpieszczają swoich czytelników nowymi książkami.

– Akcja w „Żonie nazisty” rozgrywa się w Szczecinie w latach 1939–1941. To opowieść o ludziach z tajemnicami, mrocznych, którzy mają dwa oblicza. Z jednej strony czynią dobro, a z drugiej krzywdzą innych. To historia bohaterów dwulicowych i to bardzo mocno czułam, kiedy ją pisałam – przyznaje Trojanowska.

– W „Wybranej” Iwonę Banach spotyka wszystko, co złe. Historia zaczyna się od nieudanej akcji zatrzymania osoby wskazanej przez prokuraturę, podczas której Iwona zabija podejrzanego, a jej kolega z zespołu ginie. Kobieta zostaje obarczona odpowiedzialnością, w konsekwencji zostaje wydalona z szeregów policji – mówi Stelar. – By przetrwać, przyjmuje propozycję pracy z drugiej strony barykady.

„Otwieramy oczy naszymi książkami”

W swoich książkach zarówno Trojanowska, jak i Stelar odkrywają przed czytelnikami nowe zakamarki naszego miasta.

– Powroty do Szczecina są ogromną przyjemnością, bo jestem szczecinianką z urodzenia i z wyboru. Pisanie o historii, wracanie do Szczecina sprzed wielu lat, to dla mnie coś niezwykle ważnego. Dzięki każdej powieści odkrywam coś nowego dotyczącego mojej małej ojczyzny. Ciągle czuję głód wiedzy o tym, co się działo, jacy byli mieszkańcy, jaka panowała atmosfera – przyznaje Trojanowska. – W każdej powieści staram się nowe odkrycia przekazywać czytelnikom. Myślę, że ludzie czują, że coraz lepiej znam Szczecin i piszą do mnie, dziękując za inspirację do dalszych poszukiwań.

– Mam wrażenie, że Szczecin nie ma jeszcze takiej tożsamości jak Wrocław. Od dziecka nasiąknięty byłem frazesami typu: „Szczecin zawsze polski”. Okazało się, że historia jest bardziej skomplikowana i cieszy mnie, że coraz więcej osób chce się w nią zagłębiać. Zdarzają się komentarze świadczące o tym, że ktoś nie chce dopuścić do siebie tej historii. Ale mam wrażenie, że naszymi książkami trochę otwieramy oczy czytelnikom – zauważa Stelar.

Co w najbliższym czasie? „W tym roku się dzieje!”

Rok 2023 zapowiada się niezwykle owocnie.

– Już w maju ukaże się kontynuacja „Wybranej”. W czerwcu – kryminał dla dzieci o emerytowanym psie policyjnym. Trafia on do domu swojego opiekuna, gdzie wraz z synem i jego koleżanką odkrywają zagadkę średniowiecznych kradzieży monet. Najprawdopodobniej w tym roku pojawi się trzecia część przygód Przeworskiego, będzie to więc powrót do Nowego Warpna. Przed świętami w planach jest kolejna historia z Miśkiem i Szwagrem – zapowiada Stelar. – W tym roku się dzieje!

– Szykuję niespodziankę. I to nie jedną. To dla mnie bardzo udany rok, jeszcze nie mogę opowiadać o projekcie, ale premiera będzie w maju. Będzie to bardzo szalona historia z bardzo szalonymi kobietami w rolach głównych – zdradza Trojanowska. – To będzie inna odsłona mojej osoby jako pisarki.

Program „Studio Kultura” powstaje we współpracy portalu wSzczecinie.pl i radia SuperFM.