Pamiętacie utwór „Czarci Raj” Proyektu ARH, który znalazł się na kompilacji „Born In Szczecin Vol 2”? Pierwszego października otrzymamy większą dawkę rockowego wymiatania w wykonaniu tego zespołu. Na ten dzień zapowiadana jest premiera pierwszej płyty tej formacji – „Czy jest tu gdzieś człowiek ?”

Specjalny wieczór

Poprzedzi ją specjalny występ promocyjny we Free Blues Clubie, który zaplanowany jest na 28 września i wtedy będzie można przetestować aktualną formę Proyektu. Aktualnie tworzą go: Alexx – bas (znany z Annalisy, Wooden Kimono) Hew – perkusja, Varynski –gitara (ex-Puatki) oraz Piter – wokal (Piloci Nocy, Banda Puchatka), a podczas tego wieczoru dołączą do nich także muzycy z innych lokalnych grup by razem zagrać kilka „cudzesów”. Będzie to zatem niepowtarzalny występ, którego fani i przyjaciele nie powinni raczej ominąć.

Materiał na dwie płyty

"Czy jest tu gdzieś człowiek?", zawiera dziesięć autorskich utworów (w tym dwa wiersze Piotra Huegla) a jej producentem jest Przemysław "Perła" Wejmann, w którego studiu (Perlazza) materiał został zrealizowany. Utwory te w większości wykonywane były już na żywo, ale wśród nich jest też jeden utwór całkowicie premierowy – „"Smutny Pan". Jak powiedzieli muzycy:

- Tworząc tę płytę mieliśmy materiał na dwie, w związku z czym części z nich nie udało się nagrać. Ale wydaje nam się że te które wybraliśmy mają  wspólny mianownik, dzięki czemu płyta jest spójna. Te utwory to praktycznie taki przegląd naszej dotychczasowej, niedługiej historii. Mamy nadzieję, ze każdy kto przyjdzie na koncert i otrzyma od nas w prezencie nasz album będzie go "katował" w swoim odtwarzaczu

Fantastyczny gość

Kiedy zapytałem o wybór studia, w którym te kompozycje zostały zarejestrowane, dowiedziałem się, że było to związane przede wszystkim z osobą Przemka "Perły" Wejmanna, który jest bardzo przychylny muzyce Proyektu.

- Nagrywaliśmy u niego nasze demo w 2011 roku i wspólnie uznaliśmy, że jeżeli uda nam się nagrać płytę, to zdecydowanie pod jego czujnym okiem, a raczej uchem. Pasuje nam jego styl pracy, a jego uwagi są dla nas niezwykle cenne. Poza tym, powierzyliśmy Przemkowi produkcję całego albumu i nie żałujemy. To naprawdę fantastyczny gość i bardzo dobry fachowiec, szczególnie jeśli chodzi o gatunek muzyki, który reprezentujemy. Poza tym doskonale wyczuwa to, co chcielibyśmy przekazać słuchaczom i pomaga nam w realizacji naszych zamierzeń.

Brzmienie nowego wydawnictwa to także zasługa Jacka Miłaszewskiego, który wykonał mastering i jak ocenili muzycy Proyektu „zrobił to niesamowicie. To jeden z fajniejszych polskich realizatorów. Efekt jego pracy zrobił na nas i Perle duże wrażenie”. Warto dodać, że ci sami ludzie pracowali nad najnowszym albumem Acid Drinkers (zapowiadanym na 17 października).

Coś interesującego

Z pewnością atutem płyty jest okładka, którą stworzył Jarek Marcinek.

- On zaprojektował grafikę, a całość poskładał nasz przyjaciel Kuba "Degoora" Degórski, gitarzysta zespołu Curcuma, który jest wszechstronnie utalentowany. Zależało nam na tym aby okładka płyty była spójna z jej zawartością oraz z naszą dotychczasową identyfikacją graficzną i w naszej ocenie powstało coś interesującego

Koncepcja

Wydawnictwo, które już niedługo poznamy, można nazwać tzw. concept-albumem. Taki właśnie był zamysł twórców:

- Od samego początku chcieliśmy, aby album był spójny: tak pod względem muzycznym jak i tekstowym. Przy składzie płyty staraliśmy się połączyć ze sobą utwory zakładkami dźwiękowymi tak, aby odbiorca mógł przez 46 minut słuchać naszej opowieści. Dlatego zależy nam na tym aby płyta była przez słuchaczy odbierana jako całość, a nie zbiór kilku utworów. Płyta zaczyna się i kończy lirykami Pitera, a w środku jest wiersz, który dał tytuł całemu albumowi - "Czy jest tam gdzieś człowiek ".

Kilka hitów

Muzycy puentują opisywanie swego dzieła stwierdzeniem, które pewnie niedługo już zostanie zweryfikowane:

- Wydaje nam się że na płycie jest kilka tzw. "hitów", które żyć będą własnym życiem, nie mniej dla nas ta płyta jest jedną historią. Historią o nas, ludziach. Teksty Pitera na tej płycie są bardzo spójne i wyraziste, co w połączeniu z muzą daje niezłego kopa.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.