Epidemia spowolniła tempo prac, ale na razie nie ma znaczących opóźnień. Problemem mogą być w przyszłości ograniczenia w dostawie materiałów budowlanych, takich jak np. stal czy cement.
„Na razie nie mamy istotnych opóźnień”
- Największym zagrożeniem dla naszej inwestycji, podobne jak dla całej polskiej gospodarki, jest epidemia koronawirusa – mówi Witold Jabłoński, dyrektor MCN. - Monitorujemy na bieżąco stan prac na budowie MCN. Staramy się przewidzieć ewentualne problemy, tak aby w miarę naszych możliwości szybko im zaradzić. Mimo zaangażowania pracowników Morskiego Centrum Nauki i generalnego wykonawcy – firmy ERBUD S.A. nie da się dziś przewidzieć możliwych skutków pandemii i ich wpływu na realizację inwestycji. Na razie nie mamy istotnych opóźnień. Generalny wykonawca zobowiązany jest do cyklicznego raportowania na temat postępów prac i ewentualnych zagrożeń.
Wykonawca musiał na placu budowy wdrożyć normy bezpieczeństwa wymagane przez WHO. Jednocześnie pracuje maksymalnie do 50 osób. Codziennie badana jest temperatura ciała pracowników. Przy wejściu muszą oni zdezynfekować dłonie, a na terenie budowy rozmieszczono mobilne umywalki oraz tablice informacyjne przypominające o szczególnych warunkach zachowania bezpieczeństwa. Odbiory techniczne poszczególnych etapów prac odbywają się w czasie przerw.
Co już zostało zrobione?
Prace przy budowie gmachu MCN rozpoczęły się w listopadzie 2019 r. Do tej pory wykonano już część projektu.
- Po wypompowaniu wody i usunięciu odsłoniętych podczas wykonywania wykopu przedwojennych elementów konstrukcyjnych (prace z użyciem ekipy nurków), wbito ponad 500 pali żelbetonowych, wykonano wykop i tzw. ściankę szczelną. Zakończono prace przy instalacji podposadzkowej i betonowanie tzw. korka oraz izolację płyty fundamentowej piwnicy i ścian podziemia. Na ukończeniu jest płyta fundamentowa parteru, ściany i słupy części podziemnej. Na kolejne dwa tygodnie zaplanowano m. in.: zbrojenie i betonowanie płyty parteru, wykonanie słupów i ścian parteru, zbrojenie stropu nad pierwszym piętrem, a także szalowanie i zbrojenie planetarium – informuje Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy MCN.
Gmach w kształcie statku
Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha powstaje na Łasztowni, między Trasą Zamkową a dźwigozaurami. Znajdą się w nim multimedialne i oryginalne eksponaty związane z wodą i morzem. W inspirujący sposób mają opowiadać np. o żegludze czy szkutnictwie. W centrum zaplanowano również m.in. planetarium oraz ogólnodostępny taras widokowy na dachu (na wysokości 14 metrów).
Gmach kształtem przypominający statek ma być gotowy w 2021 r. Obecnie trwa również procedura wyboru wykonawcy wystawy stałej MCN.
Komentarze
7