koncerty

Czułe struny | Koncert prezydencki

fot. materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 15.01.2022
O której godzinie?
19:00
Za ile?
40-90 zł
Opis wydarzenia
Tradycją stał się już coroczny styczniowy koncert, na który Filharmonia zaprasza wraz z Prezydentem Miasta Szczecin. W tym roku podczas koncertu prezydenckiego w Filharmonii w Szczecinie zabrzmią „Czułe struny”. Projekt, który swoją premierę koncertową miał właśnie w złotej sali, zdobył uznanie krytyków i melomanów, stając się bez wątpienia jednym z najważniejszych i największych wydarzeń artystycznych ostatniego roku.

 

Projekt „Czułe struny” to zbiór dzieł Fryderyka Chopina wybranych przez Natalię Kukulską w porozumieniu z najlepszymi polskimi aranżerami. Stały się one materiałem nowych opracowań. Powstałe wersje to utwory symfoniczne o rozbudowanym charakterze w zakresie użytych środków i instrumentacji. To jednak nie wszystko. Kompozycje otrzymały też zupełnie nowe warstwy tekstowe. Za stronę liryczną utworów odpowiada Natalia Kukulska oraz zaproszone przez nią do współpracy cenione autorki: Kayah, Mela Koteluk, Gaba Kulka, Natalia Grosiak oraz Bovska. Każdy z pięciu aranżerów opracował dwa utwory – mowa o wybitnych osobowościach: Adamie Sztabie, Krzysztofie Herdzinie, Nikoli Kołodziejczyku, Pawle Tomaszewskim oraz Janie Smoczyńskim.

Jak mówi sama artystka: Dotykamy muzyki Fryderyka Chopina. Muzyki niezwykle kunsztownej i pomnikowej. Na pewno wymaga to odwagi, ale jeżeli w muzykę wkłada się całe serce, profesjonalizm i spotykają się ludzie o takich wrażliwościach i talentach, jak moi goście, może z tego wyjść coś pięknego, nowego, a zarazem przypominającego nam o wielkości pierwowzoru.

Opracowań dzieł Fryderyka Chopina od dziesiątek lat podejmują się artyści wszystkich gatunków muzycznych, zaczynając od klasyki, przez jazz, kończąc na muzyce pop. Dzieje się tak, gdyż Chopin w swojej twórczości nie tylko najgłębiej wyraża to, co polskie, ale posługuje się także świetnym językiem muzycznym, który do dzisiaj jest bliski ludziom na całym świecie.

 

ARTYŚCI

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Paweł Tomaszewski – fortepian

Michał Kapczuk – gitara basowa

Michał Dąbrówka – perkusja

Natalia Kukulska – wokal

Nikola Kołodziejczyk – dyrygent

 

UTWORY

Krzysztof Herdzin – Z wyjątkiem nas [Etiuda As-dur]

Krzysztof Herdzin – Oda do serca [Mazurek a-moll]

Nikola Kołodziejczyk – Ktoś całkiem nowy [Etiuda As-dur]

Nikola Kołodziejczyk – Przedsionek [Koncert fortepianowy e-moll]

Jan Smoczyński – Powiem Ci kiedy [Walce a-moll]

Jan Smoczyński – Znieczulenie [Preludium c-moll]

Paweł Tomaszewski – Czułe struny [Polonez As-dur]

Paweł Tomaszewski – Pod powieką [Preludium e-moll]

Adam Sztaba – Tu i teraz [Nokturn Es-dur]

Adam Sztaba – Zezowate szczęście [Mazurek F-dur]

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję