To świetna wiadomość dla fanów nowoczesnego thrash metalu. Wiosenna część trasy zespołu Popiór, promująca płytę „Pomarlisko”, dotrze do Szczecina! Dokładnie 19 kwietnia zespół zagra w DK Słowianin. W roli supportu muzykom towarzyszyć będzie pokrewny stylistycznie In Silence.

Najpierw był Kat

„Popiór to anioł, który usiadł na ziemskim padole i zaczyna korzystać z ludzkich podniet i rozkoszy. W końcu dostrzega, że z każdą taką rozkoszą wypada mu piórko...”. To słowa Romana Kostrzewskiego, nieżyjącego już wokalisty zespołu Kat, formacji, która obok grup Turbo i TSA jest zaliczana do „wielkiej trójcy polskiego metalu”. Historia Kata sięga 1981 roku, duże uznanie zyskał już pierwszy album zespołu zatytułowany „Metal and Hell”.

Kat z powodzeniem działał i nagrywał płyty przez dwie dekady. Na początku lat dwutysięcznych w grupie doszło do rozłamu, czego efektem było stworzenie przez Kostrzewskiego i perkusistę Ireneusza Lotha nowego zespołu. Otrzymał nazwę KAT&Roman Kostrzewski i wydał cztery albumy (na gitarze grał w nim Jacek Hiro). „Popiór” to tytuł ostatniej płyty tej grupy. Neologizm stał się nazwą nowego zespołu, mocno nawiązującego do twórczości śląskiej metalowej legendy.

Jesienny debiut

Grupa Popiór została założona w 2022 roku przez byłych muzyków grupy KAT&Roman Kostrzewski, tj. Jacka Hiro i Jacka Nowaka. Utwory, które znalazły się na debiutanckim krążku zespołu, pierwotnie miały składać się na kolejny album formacji KAT&Roman Kostrzewski. Niestety śmierć jej lidera zmieniła te plany. Hiro postanowił wydać je pod nową nazwą. Zarejestrowany w Krakowie materiał, zatytułowany „Pomarlisko”, został zmiksowany i zmasterowany przez Piotra Mańkowskiego. Album wydany nakładem wytwórni Szataniec Records swoją premierę miał w październiku 2023 roku.

Muzycy z długim stażem

Jacek Hiro to gitarzysta, który ma bardzo długi staż w metalowym świecie. Znany jest z m.in. z takich grup jak Sceptic, Virgin Snatch, Decapitated, Dies Irae. Natomiast Jacek Nowak, grający w Popiórze na perkusji, wcześniej występował w zespole Marka Piekarczyka oraz formacji Złe Psy. Grupę tworzą również wokalista Chris Hofler (Deathyard) oraz basista Grzegorz „Felo” Feliks (m.in. Sceptic, Atrophia Red Sun, Virgin Snatch).

Popiór debiutował utworem „Międzyświat”, do którego zrealizowano wideoklip w reżyserii Marcina Halerza. Ten numer rozpoczyna cały album „Pomarlisko”, na którym w sumie znalazło się jeszcze siedem kompozycji.

Świat wirtuozerskich solówek

„Od samego początku «Pomarlisko» zabiera nas w podróż w świat technicznych riffów, wirtuozerskich solówek oraz chirurgicznie precyzyjnej perkusji. Zresztą, każdy z muzyków ma ochotę tutaj pokazać swoje umiejętności, dlatego warto temu materiałowi poświęcić kilka spotkań” – napisał Błażej Grygiel na stronie internetowej Eska Rock. Na płycie wyróżniają się na pewno kompozycja tytułowa, skomplikowany rytmicznie „Czarny Bal” oraz melodyjne „Marne wycie hien”.

Powrót do lat 80.

Takiego repertuaru możemy z pewnością spodziewać się po występie, który zaplanowano 19 kwietnia w Słowianinie. Podczas koncertu usłyszymy również utwory Kata, takie jak „Modłości”, „Baba zakonna” czy „Odi Profanum Vulgus”.

Jako „otwieracz” zaprezentuje się In Silence z Kamienia Pomorskiego. To grupa działająca z przerwami od 1995 roku, inspirująca się Sepulturą, Slayerem, Iron Maiden, powracająca w swych utworach do lat osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych, ale dodająca do tej estetyki współczesnej energii. Muzycy mają na koncie album o tytule „Podaj dłoń”.

Bilety na koncert Popióra i zespołu In Silence są jeszcze dostępne na https://www.biletomat.pl/bilety/popior-in-silence-szczecin-28626/.