W al. Bohaterów Warszawy, w pobliżu skrzyżowania z ul. Żółkiewskiego, pojawił się słup, przypominający te z sygnalizacją świetlną nad jezdnią. Jego przeznaczenie jest jednak inne. Zamontowana została tam kamera.

W ostatnich miesiącach system monitoringu miejskiego jest rozbudowywany o ponad 300 nowych kamer. Część z nich jest montowana na już istniejącej infrastrukturze drogowej (np. na latarniach), ale część wymaga ustawienia nowych słupów (około 200). Najgłośniej było o tym, który stanął niemal na środku placu Grunwaldzkiego.

W sumie liczba kamer w mieście zwiększy się z około 180 do 520. Celem rozbudowy miejskiego monitoringu jest zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach.

– Generalnie zmiana jakościowa polega, poza rozszerzeniem zasięgu systemu o ok. 60%, na wdrożeniu w nowym systemie funkcjonalności automatycznej analizy obrazu, która umożliwi systemowi bez uczestnictwa operatorów zgłaszać w sposób ciągły alarmy w sytuacjach wcześniej określonych – tłumaczył nam na początku rozbudowywania systemu Dariusz Sadowski z urzędu miasta.

Zaprojektowanie, wykonanie oraz instalacja nowego monitoringu to koszt 13,2 mln zł.