„Wyrastający” z wody budynek przy ul. Kolumba 79/80 ma zostać przystosowany do funkcji biurowej, jako nowa siedziba Wód Polskich. Właśnie wyłoniono inżyniera kontraktu, wkrótce przetarg na wykonawcę prac. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ten fragment szczecińskiej Wenecji powinien zostać zrewitalizowany do końca 2023 r.
Chodzi o najniższy z budynków dawnego kompleksu wytwórni alkoholu i drożdży C. Lefevre’a. Pierwotnie była tam siedziba dyrekcji firmy, a po wojnie mieszkania komunalne. Przez ostatnie lata kamienica stała pusta i niszczała.
„Trudno wyobrazić sobie piękniejsze miejsce do przeprowadzenia takiej inwestycji”
Od niedawna właścicielem obiektu jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Instytucja zajmująca się przede wszystkim ochroną przed powodzią i suszą oraz zarządzaniem środowiskiem wodnym i korzystaniem z wód. Łączy zadania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Obecna szczecińska siedziba tej instytucji przy Tamie Pomorzańskiej stała się już zbyt ciasna. Stąd potrzeba przenosin.
– Budynek przy ul. Kolumba 79/80 będzie siedzibą naszej instytucji, ale mamy ambicje by stał się swojego rodzaju centrum dyskusji na temat żeglugi, gospodarki morskiej czy spraw związanych z Odrą i akwenami w naszym regionie. Trudno wyobrazić sobie piękniejsze miejsce do przeprowadzenia takiej inwestycji niż kompleks szczecińskiej Wenecji, której potencjał jest dostrzegalny przez wszystkich mieszkańców. Wody Polskie robią kolejny krok, żeby ten diament oszlifować – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.
Chcą być pionierem rewitalizacji szczecińskiej Wenecji
Na razie wybrano inżyniera kontraktu, który będzie zarządzać, koordynować i prowadzić bieżący nadzór nad inwestycją, a później nad przeglądami w ramach gwarancji. W przetargu najkorzystniejsza okazała się oferta firmy Najda Consulting, która opiewała na 749 tys. zł.
Teraz czas na przetarg, który pozwoli wyłonić generalnego wykonawcę. Rewitalizacja budynku będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Dlatego na firmie, która podejmie się tego zadania spoczywać będzie najpierw obowiązek wykonania dokumentacji projektowej oraz uzyskania wszelkich niezbędnych pozwoleń i decyzji, a później przeprowadzenia robót budowlanych.
– Mamy zabezpieczone środki na realizację tego zadania, więc spodziewam się, że po pozytywnym rozstrzygnięciu wspomnianych przetargów dynamicznie przystąpimy do pracy – zapowiada Marek Duklanowski. – Nasza instytucja potrzebuje nowej, funkcjonalnej siedziby, a Szczecin potrzebuje zrewitalizowanego obiektu szczecińskiej Wenecji, która jest miejscem o gigantycznym potencjale architektonicznym i turystycznym. Wody Polskie będą więc pionierem rewitalizacji tego miejsca i mamy nadzieję, że znajdziemy naśladowców. Za kilka lat to może być najpiękniejsza część Szczecina.
Będzie pasaż od strony Odry
Wyremontowany budynek przy ul. Kolumba 79/80 ma być nie tylko siedzibą urzędników, ale też miejscem szkoleń i warsztatów dla młodych ludzi zainteresowanych żeglugą śródlądową czy też przestrzenią twórczą dla artystów zaangażowanych w kulturę marynistyczną. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zobowiązuje inwestora do budowy pieszego pasażu nad Odrą.
Komentarze
16