"Collage" Wojciecha Zielińskiego [wernisaż]

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 08.11.2014
O której godzinie?
19:00
Opis wydarzenia
Malarstwo uznanego artysty Wojciecha Zielińskiego - obchodzącego w tym roku 30-lecie pracy twórczej - oraz prace jego uczniów pochodzących ze Szczecina: Tomasza Kopcewicza (malarstwo), Wojciecha Koniuszka (malarstwo), Jerzego Lisaka (malarstwo) i Tomasza Popakula (film) zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Collage” organizowanej przez galerię sztuki Moniki Krupowicz Open Gallery we współpracy z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 8 listopada o godz. 19.00 w szczecińskiej Filharmonii. Muzyczną oprawą wernisażu będzie koncert wokalistki z Francji - Nell Sin, córki Wojciech Zielińskiego.

Inspiracją do zorganizowania wystawy jest jubileusz 30-lecia pracy w twórczej, jaki w tym roku obchodzi Wojciech Zieliński – uznany i wielokrotnie nagradzany artysta, który od urodzenia mieszka i tworzy w Szczecinie, a także od ponad 20 lat kształci artystycznie młodzież w szczecińskim Liceum Plastycznym. - Zaprezentujemy zarówno najnowsze, jak i starsze obrazy Wojciecha Zielińskiego, także te z kolekcji Zachęty. Mistrz pokaże po raz pierwszy swój najnowszy obraz inspirowany postacią ReneeMagritta - wybitnego malarza nastrojów – wyjaśnia Monika Krupowicz, kuratorka wystawy.

Ekspozycja malarstwa Wojciecha Zielińskiego połączona będzie z prezentacją różnorodnej twórczości jego uczniów, którzy pochodzą ze Szczecina, choć obecnie żyją i tworzą poza jego granicami, m.in. w Warszawie, Gdańsku i Londynie – Na pewno ciekawe będzie zestawienie prac nauczyciela i zaproszonych uczniów, którzy po zakończeniu edukacji w Liceum Plastycznym wyjechali ze Szczecina dalej się kształcić, a dziś osiągają pierwsze sukcesy i wyróżnienia. Artystów „Collage” połączy osoba Wojciecha Zielińskiego - mistrza i mentora, miasto Szczecin, z którego pochodzą oraz magnetyczna przestrzeń miejsca - jednego z najbardziej interesujących obiektów architektonicznych współczesnej Polski – dodaje Monika Krupowicz.

W pełnej inspiracji przestrzeni szczecińskiej Filharmonii dojdzie do spotkania trzech dziedzin sztuki, które różnią się techniką, środkami ekspresji, temperamentem, formami kreacji, siłą i napięciem przekazu – malarstwa, muzyki i filmu. Oprócz Wojciecha Zielińskiego swoje obrazy zaprezentują utalentowani malarze młodego pokolenia - Tomasz Kopcewicz, Wojciech Koniuszek i Jerzy Lisak.

Wojciech Koniuszek zajmuje się malarstwem, linorytem i sgraffitem - w tej popularnej w epoce renesansu technice zrealizował z Arturem Wyszeckim monumentalny fresk w Buyo na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obecnie w nowych wnętrzach Technoparku Pomerania powstaje malarstwo ścienne jego autorstwa.

Jerzy Lisak to utalentowany młody malarz, który obecnie uczestniczy w pracach do filmu animowanego o tytule "Mój Vincent" ("Loving Vincent") - kolejnej ważnej produkcji studia BreakThruFilms po nagrodzonym Oscarem "Piotrusiu i Wilku". Artysta został wyłoniony w ramach konkursu spośród tysięcy malarzy z całego świata.

Tomasz Kopcewicz zajmuje się malarstwem i realizacją prac wideo, a jego dokonania wyróżniano m.in. podczas polskiej edycji „One Minute Film” (2006) oraz na Biennale malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsko-Białej (2005). W tym roku znalazł się w rankingu Kompas Sztuki 2013, wyróżniającym najlepszych polskich artystów.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie także projekcja filmu Tomasza Popakula pt. „Ziegenort”, który był wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą – otrzymał m.in. nagrodę główną podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, nagrodę "arte-Kurzfilmpreis” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Hamburgu, nagrodę dla najlepszej animacji podczas Brooklyn Film Festival w Nowym Jorku czy nagrodę za najlepszy krótkometrażowy film animowany na Raindance Film Festival w Londynie. Swoje pierwsze filmy animowane - “Frustratu:Herzleid” (2004) i “Life 1.0” (2006) – Tomasz Popakul zrealizował w Liceum Plastycznym w Szczecinie, a za animację "Life 1.0" otrzymał nominację do Offowego Odkrycia Roku podczas 8. edycji Internetowych Nagród Filmowych.

Muzyczną oprawą wernisażu będzie koncert wokalistki z Francji - Nell Sin, córki Wojciech Zielińskiego. Artystka ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Szczecinie, edukację kontynuowała w Konserwatorium Muzycznym w Aix en Provence (Francja), gdzie otrzymała dyplom ukończenia śpiewu operowego w klasie Laure Florentin. To otworzyło jej możliwość specjalizowania się w domenie śpiewu barokowego w klasie Monique Zanetti, gdzie studiowała również viole da gambeoraz klawesyn w dyscyplinie basso continuo. To właśnie basso-cintinuo otworzyło ją na improwizacje i kompozycje wychodzące poza barok. W 2012 roku Nell Sin wydała swój pierwszy album solo „Niebko” oraz dała liczne koncerty we Francji.

- Pomysł na zorganizowanie interdyscyplinarnej wystawy zrodził się już w zeszłym roku, kiedy wystawialiśmy prace Wojciecha Zielińskiego w Open Gallery. W wernisażu uczestniczyło wielu jego dawnych i obecnych uczniów. Postanowiliśmy pokazać w jednym miejscu prace mistrza i wybranych artystów, których uczył. Przez ten rok przygotowaliśmy również album malarstwa Wojciecha Zielińskiego, który swoją premierę będzie miał właśnie podczas wystawy ‘Collage’ – wyjaśnia Monika Krupowicz.

Uroczyste otwarcie wystawy „Collage” odbędzie się 8 listopada o godz. 19.00 na IV kondygnacji szczecińskiej Filharmonii, projekcja filmu i koncert odbędą się w sali kameralnej.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Szczecin.

foto: materiał prasowy

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję