wystawy

CO SOBIE KTO NA SWÓJ TEMAT WYMYŚLI

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 20.02.2021
O której godzinie?
15:00
Do kiedy?
Niedziela, 02.05.2021
Do której godziny?
19:00
Za ile?
na wernisaż i w niedziele wstęp wolny; w pozostałe dni 6 i 12 zł
Opis wydarzenia
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie serdecznie zaprasza na wystawę zatytułowaną "Co sobie kto na swój temat wymyśli", którą będzie można oglądać od soboty, 20 lutego. Wystawa, stworzona w całości przez artystów szczecińskich, będzie opowiadać przewrotnie o powojennych losach miasta oraz diagnozować jego współczesną tożsamość, dokonując krytycznego przeglądu utrwalonych symboli i mitów. Tytuł zaczerpnięty został z powieści szczecińskiej pisarki i naukowczyni, Ingi Iwasiów. Jej Bambino to popularna w całej Polsce proza, której fabuła dzieje się po wojnie w Szczecinie. Książka ukazuje złożone losy, biografie i duchowe postawy nowych mieszkańców miasta. Kluczowe jest jednak potraktowanie Szczecina jako miejsca nowego początku.

 

CO SOBIE KTO NA SWÓJ TEMAT WYMYŚLI

wystawa: 20.02.2020 - 02.05.2021

dzień otwarcia: sobota, 20.02.2021 / 15:00-21:00

oficjalne otwarcie z udziałem artystów: 19:00

TRAFO zaprasza od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:00.

 

artyści i artystki: Karolina Babińska, Jan Baszak, Karolina Breguła, Piotr Bruch, CentrumCentrum (Łukasz Jastrubczak, Małgorzata Mazur), Hubert Czerepok, Danuta Dąbrowska, Wojciech Dada, Jagoda Dukiewicz, Karolina Freino, Dariusz Fodczuk, Agnieszka Grodzińska & Przemysław Piniak, Małgorzata Goliszewska, Martyna Hadyńska, Natalia Janus Malewska, Kamil Kuskowski, Natalia Laskowska, Tomasz Lazar, Lump, Adam Majiczek & Adam Witkowski, Artur Malewski, Marszałek, Grażyna Monika Olszewska, Witek Orski, Maciej Osmycki, Bartłomiej Otocki, Teresa Otulak, Ul Paźniak, Rufus, Arkadiusz Piętak, Alicja Pilarczyk & Nieszka Bogusławska, Pracownia Filmu Społecznego, Zbigniew Romańczuk & Radek Nagay, Wiesława Ruta, Daniel Rycharski, Maryna Sakowska, Aleksandra Ska, Łukasz Skąpski, Katarzyna Szeszycka, Natalia Szostak & Weronika Fibich, Monika Szpener, Monika Tichy „Pacyfka” i Lambda Szczecin, Andrzej Wasilewski & Mikołaj Iwański, Wiktoria Walendzik, Michał Radomił Wiśniewski, Anna Witkowska, Waldemar Wojciechowski, Zorka Wollny, Romek Zańko, Bartosz Zaskórski, Agata Zbylut

ze specjalnym udziałem:

Barbara Kruger, Bez tytułu (Twoje ciało to pole walki) Polska wersja, 1991/2020

Plakat 76 x 55 cm, MSPM BKR 25925.

Dzięki uprzejmości artystki i Sprüth Magers, Berlin

Praca z kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

kurator i idea wystawy: Stanisław Ruksza

współpraca kuratorska – zespół TRAFO:

Daria Grabowska

Ada Kusiak

Emilia Orzechowska

Jędrzej Wijas

Andrzej Witczak

 

Wystawa, stworzona w całości przez artystów szczecińskich, będzie opowiadać przewrotnie o powojennych losach miasta oraz diagnozować jego współczesną tożsamość, dokonując krytycznego przeglądu utrwalonych symboli i mitów. Tytuł zaczerpnięty został z powieści szczecińskiej pisarki i naukowczyni, Ingi Iwasiów. Jej Bambino to popularna w całej Polsce proza, której fabuła dzieje się po wojnie w Szczecinie. Ukazuje ona złożone losy, biografie i duchowe postawy nowych mieszkańców miasta. Kluczowe jest jednak potraktowanie Szczecina jako miejsca nowego początku.

Szczecin stał się docelowym kierunkiem wędrówki dla wielu Polek i Polaków w minionych dekadach. Każdy przynosił ze sobą opowieść. W ostatnich latach zaś stał się miejscem, do którego przybyli artyści, nie przelotem, lecz na dłużej lub na stałe, głównie za sprawą Akademii Sztuki. Wraz z tymi, którzy byli i tworzyli wcześniej, zbudowali środowisko o wysokim potencjale oddziaływania na społeczność lokalną. Zapraszając blisko pół setki artystek i artystów, pokażemy na ekspozycji wartość tej społeczności i siłę języka artystycznego. Współczesne miasto, takie jak Szczecin, uplecione jest z różnych narracji. Niezależnie od ujednolicających dążeń wszelkiej politycznej władzy, wolnej i demokratycznej metropolii nie da się zamknąć w jednym micie.

Interesuje nas rewizja legend starych i nowych, oficjalnych i nieoficjalnych, obnażenie społecznych autostereotypów, uzupełnienie dyskursu o mieście o nowe perspektywy, o nowe nieznane i wymyślone historie. Odrzucając przaśność i anachroniczność zgranych reprezentacji symbolicznych Szczecina, chcemy uruchomić wytwarzanie nowych symboli, metaforycznych i nieoczywistych.

Mamy nadzieję, że tutaj, po 75. latach, każdy nadal może na swój użytek wymyśleć siebie na nowo.

Wystawie towarzyszyć będzie premiera nowej płyty Marszałka pt. Rdza, której TRAFO jest współproducentem.

Wystawę Co sobie kto na swój temat wymyśli dofinansowano ze środków Miasta Szczecin.

 

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie

ul. Świętego Ducha 4

70-205 Szczecin

Komentarze
~RAK
16.02.2021 14:19

Na budynku umieszczono napis "Wolne miasto Szczecin". Wolne od czego? Ten napis budzi złe skojarzenia ( Wolne miasto Gdańsk). To jest Polskie miasto. Ten napis powinien zostać usunięty. Sztuka powinna "szanować swoich odbiorców".

~ja alek
19.02.2021 09:40

Dziękuję za zaproszenie. Trafo szerokim łukiem.

~Mac
20.02.2021 09:27

Przechodziłem obok trafo... jak się ma taką sztukę przed sobą, to niełatwo zachować kulturę.... Wolne miasto Szczecin !? Artyści - zniewoleni.... płakać czy śmiać się...

~Olo
03.03.2021 23:38

Widzę, że słowo wolność i jego odmiana niektórym niezbyt przyjazne, a nawet wrogie. A wystarczy powiązać ten "prowokacyjny" tytuł z kuratorskim konceptem "co kto sobie na swój temat wymyślił" i stałoby się jasne. Ale po co czytać i myśleć... To w końcu atrybuty znienawidzonej wolności.

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję