Fascynuje was inność, różnorodność, barwność? Jesteście ciekawi świata? Potraficie dostrzec, że wasz punkt widzenia nie jest jedynym obowiązującym. Może warto zdawać na etnologię?

Etnolog? To ten, który kopie w ziemi?

 

Niektórym nazwa nic nie mówi. Przedrostek też wydaje się tajemniczy. Mało kto potrafi sobie uzmysłowić o co w ogóle w tej nauce chodzi. Często mylona z entomologią (obszar zoologii zajmujący się owadami), nierzadko z archeologią iczasami z technologią (ale z pytaniem pomocniczym: technologia czego?) nie jest dyscypliną powszechnie rozpoznawalną. Na początek proponuje więc wyjaśnić czym rzeczona etnologia się zajmuje. Najprościej rzecz ujmując jest to nauka zajmująca się człowiekiem jako istotą społeczną i kulturową oraz badaniem różnorodności kulturowej świata. Zakres zainteresowań tej nauki jest bardzo szeroki. Można wymieniać jednym tchem: badanie ruchów religijnych, etnicznych, społecznych, refleksja na temat globalizacji, kultury popularnej, masowej,zgłębianie kultury ludowej, wiejskiej,analiza rytuałów, przyzwyczajeń mieszkańców Azji, Afryki, Europy... Podsumowując: etnologia to idealne studia dla osób, które interesuje tematyka kulturowa, etniczna oraz tych, świetnie odnajdujących się w kontaktach z odmiennymi kulturami i innymi ludźmi.

 

Szczecińskie raczkowanie

 

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej US jest jednostką nową. Powstała w październiku 2007 roku po wydzieleniu z Instytutu Socjologii i Psychologii. Znajduje się w obrębie Wydziału Humanistycznego mieszczącego się przy ulicy Krakowskiej. Kierownikiem KEiAK jest dr hab. prof. US Karol Piasecki, szerzej znany z poszukiwań grobu naszego astronoma –Mikołaja Kopernika. Ze względu na krótki staż szczecińska katedra nie dorobiła się jeszcze możliwości nadawania tytułu magistra. Nie martwcie się jednak. Studia uzupełniające możecie zrobić zawsze w innym mieście, najbliższą etnologiczną placówką jest Poznań, niedaleko mamy także do Torunia. W każdym razie decydując się na studiowanie etnologii w naszym mieście powinniście wkrótce usłyszeć o takich tajemniczo brzmiących zajęciach jak: różnorodność etnokulturowa, metody interpretacji kultury, folklorystyka i sztuka ludowa, podstawy nauki o języku, czy choćby mapa etniczna świata. Z kolei jedną z najbardziej lubianych form zajęć każdego szanującego się etnologa są badania terenowe. Wspomnienia na temat wydarzeń mających miejsce podczas takich wyjazdów opowiadane są jeszcze przez następnych kilkanaście lat...

 

Brzmi miło, ale co będę robił po studiach?

 

Zgłębianie nauk etnologicznych sprzyja wykształcaniu się erudycji. Jednocześnie o pracę w zawodzie jest bardzo trudno. Można zostać na uczelni, pracować w muzeum etnograficznym, czy ośrodkach dla uchodźców. Nie ma tu więc możliwości szerokiego wyboru. Jednak z podobnym problemem borykają się inni absolwenci humanistycznych kierunków. Sytuacja politologa, socjologa, czy filozofa jest bardzo podobna. Nie załamujmy jednak rąk. Wielu etnologów jest zadowolonych ze swojej kariery zawodowej. Absolwent tego kierunku studiów dzięki dobrze wykształconemu zmysłowi obserwacji i dostrzeganiu rzeczy dla innych niedosięgłych jest świetnym materiałem na dziennikarza. Dobrym rozwiązaniem jest także praca w branży reklamowej (np. jako copywriter), czy turystyce. Opcji rozwoju nie jest znowu tak mało. Konkludując: zapraszamy na etnologię!!!