Od blisko 4 lat zajmuje się organizowaniem spacerów z rezydentami szczecińskiego schroniska. „Ta akcja jest przede wszystkim po to, aby sprawić radość psom. Mogą wyjść poza boks i spędzić odrobinę czasu z ludźmi, którzy chcą urozmaicić im ten ciężki okres przebywania w schronisku” – opowiada Sandra, organizatorka akcji „PsieBiegnij się”.

„PsieBiegnij się” to cosobotnia akcja polegająca na zabieraniu psów ze schroniska na spacery, biegi. Od blisko 4 lat jej organizacją zajmuje się Sandra, która jeszcze przed rozpoczęciem współpracy ze szczecińską placówką, pomagała bezdomnym zwierzętom poprzez udział w zbiórkach i akcjach.

– Najpierw w szkole, potem w pracy. Dość długo zastanawiałam się nad tym, aby zostać wolontariuszem. Pewnego dnia zobaczyłam post na jednej ze szczecińskich grup o tym, że ktoś szuka nazwy dla spacerów z psiakami ze schroniska. To właśnie wtedy postanowiłam, że spróbuję – wspomina Sandra Nowakowska.

„Aby sprawiać radość psom”

Początki spacerowej akcji z rezydentami schroniska sięgają 2018 roku. Z kolei pierwszy spacer Sandry miał miejsce 4 listopada 2018 roku.

– Pamiętam go jak dziś, ponieważ byłam wtedy bardzo podekscytowana. Od tego czasu zaczęłam co tydzień wyprowadzać psiaki, a w kwietniu 2019 roku zajęłam się organizowaniem akcji oraz prowadzeniem profilu na Facebooku. Robię to dziś – opowiada.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, „PsieBiegnij się” powstało przede wszystkim po to, „aby sprawiać radość psom”. To okazja, aby rezydenci schroniska mogli wyjść poza boks i spędzić czas z tymi, którzy chcą urozmaicić im ten ciężki okres przebywania w szczecińskiej placówce.

– Dodatkowo, to także super opcja do zapoznania się z psiakami, czasem podjęcia decyzji o ewentualnej adopcji lub wolontariacie. To także swego rodzaju terapia – dodaje Sandra. – Rezydenci schroniska mogą skosztować normalności, którą na co dzień cieszą się psy posiadające kochające domy. Z kolei ludzie mogą w ten sposób odpocząć po ciężkim tygodniu spędzonym w pracy. Co może być lepszą terapią niż widok zadowolonej psiej mordki i merdającego ogona?

„Zainteresowanie mieszkańców jest ogromne”

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy tylko wysłać wiadomość prywatną na profilu „PsieBiegnij się” w momencie, kiedy udostępniony zostanie post z nowymi terminami spacerów. Daty podawane są zawsze pod koniec miesiąca. Z kolei na same spacery wystarczy zabrać ze sobą pozytywne nastawienie i dobry humor. Mile widziane są także smaczki dla psiaków.

– Muszę przyznać, że zainteresowanie mieszkańców jest ogromne. Miejsca na każdy miesiąc znikają w niecałą godzinę. Szczecin ma cudownych mieszkańców, poznałam wielu wspaniałych ludzi. Uczestnicy często angażują się i przynoszą różnego rodzaju podarunki, promują psiaki na swoich profilach, przychodzą nawet jeśli pogoda nie zachęca do spacerów. Zawsze są uśmiechnięci i dziękują za to, że mogą spędzić choć trochę czasu ze schroniskowymi pieskami – dodaje Sandra Nowakowska.

Informacje o nowych terminach spacerów i relacje z poprzednich odsłon „Psiebiegnij się” można znaleźć na facebookowym profilu akcji https://www.facebook.com/psiebiegnijsie.