1 stycznia 2006 roku utworzono Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnię Sztuki w Szczecinie. Jest to pierwsza, miejska placówka muzealna w naszym mieście. Projekt adaptacji nieczynnej zajezdni na cele muzealne powstał ze wspólnej inicjatywy władz miejskich Szczecina, Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Wykonawca i koszt remontu
29 kwietnia br. teren przy ul. Niemierzyńskiej 18 został przekazany generalnemu wykonawcy Firmie ERBUD S.A. z Warszawy. Prace przewidziane w projekcie dotyczą modyfikacji budynku dawnej zajezdni tramwajowej w celu jego przystosowania do celów muzealnych. Wartość prac oszacowano na 13 268 664,62 zł. Zakres prac budowlanych obejmuje prace rozbiórkowe, konstrukcyjne, instalacyjne. Wykonawca ma je przeprowadzić w ciągu 12 miesięcy od chwili przekazania mu placu budowy. Przebudowa współfinansowana jest ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wysokość wsparcia wyniosła 85 proc. kosztów projektu.
Prace remontowe
Muzeum będzie posiadało pełną infrastrukturę magazynową, biurową i konserwatorską Wyburzono powojenny pawilon na tyłach zajezdni, przygotowując teren pod nowy budynek biurowo – magazynowy, oraz małe budynki gospodarcze. Prace rozbiórkowe odbywają się również w środku zajezdni. W hali bocznej zajezdni zostały zdemontowane szyny oraz znajdująca się tam trakcja, która po gruntownej renowacji zostanie odtworzona. W tej części znajdować się będą także trzy sale wystawowe oraz magazyny. Rozpoczęto również prace w części hali warsztatowej. Wyburzono powojenne pomieszczenia socjalne. Zdemontowano stare urządzenia stanowiące wyposażenie warsztatu, które po renowacji będzie można oglądać w Muzeum.
Centrum Kultury Technicznej
Integralnym elementem Muzeum będzie Centrum Kultury Technicznej, umożliwiające działalność wystawienniczą w mniejszej przestrzeni, działalność edukacyjną oraz udostępnianie księgozbioru biblioteki i zasobów archiwum Muzeum. Centrum w swym zamierzeniu ma stać się również miejscem działalności stowarzyszeń i organizacji skupiających miłośników techniki.
Otwarcie muzeum dla odwiedzających
Prace remontowe od początku ich rozpoczęcia idą zgodnie z planem. Oficjalne otwarcie Muzeum przewiduje się na wrzesień 2010 r. Dla publiczności będą dostępne punkty gastronomiczne i sklepowe z literaturą, gadżetami itp. Muzeum będzie też w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Celem powołania Muzeum była ochrona dóbr kultury oraz upowszechnianie podstawowych wartości historii w zakresie techniki i komunikacji. Oprócz wystaw czasowych, które będą powstawać we współpracy z partnerami z Polski i zagranicy, będą dostępne również wystawy stałe, poświęcone przede wszystkim komunikacji publicznej, motoryzacji indywidualnej, infrastrukturze technicznej ośrodków miejskich oraz interaktywne wystawy z dziedziny fizyki, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska ruchu, przygotowywane z Uniwersytetem Szczecińskim.
Komentarze
1