Pierwszy spektakl w nowych wnętrzach zaprezentowany zostanie 3 sierpnia, oficjalne otwarcie zaplanowano 3 dni później. Teatr Polski już w tym tygodniu rozpoczyna nowy sezon artystyczny w rozbudowanej siedzibie przy ul. Swarożyca. W sierpniu instytucja zaprasza w sumie na dwie premiery, trzy wydarzenia gościnne i inaugurację czterech (z pięciu) scen. Bilety są jeszcze dostępne.

– Na ten dzień czekali wszyscy miłośnicy teatru. Wizja nowoczesnego, wspaniałego obiektu teatralnego właśnie się spełniła. Przed nami nowy rozdział w historii Teatru Polskiego w Szczecinie. Instytucja, która prezentuje się niezwykle imponująco, po przebudowie i rozbudowie ma pięć nowoczesnych scen. To jeden z najnowocześniejszych i najciekawszych obiektów w Polsce i w tej części Europy – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. 

Oficjalne otwarcie Teatru Polskiego 

Oficjalne otwarcie rozbudowanej siedziby Teatru Polskiego zaplanowano w niedzielę, 6 sierpnia (godz. 16:00). Tego dnia na Scenie Włoskiej odbędzie się uroczysta premiera przedstawienia „Magia Obłoków” w reżyserii Adama Opatowicza, dyrektora teatru. To spektakl muzyczny oparty na twórczości Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Piosenki układają się w metaforyczną opowieść o człowieku wplecionym we wstęgę czasu. Dawnym, współczesnym i tym z przyszłości.

Na scenie wystąpią: Olga Adamska, Joanna Mizgier (gościnnie), Sylwia Różycka, Katarzyna Sadowska, Marta Uszko, Piotr Bumaj, Sławomir Kołakowski, Krzysztof Niewirowski, Krzysztof Róg (gościnnie), Aleksander Różanek, Damian Sienkiewicz, Krzysztof Baranowski (fortepian, instrumenty klawiszowe), Łukasz Wons (gitara), Adam Kabaciński (kontrabas), Ireneusz Budny (perkusja).

Podczas uroczystego otwarcia zaplanowano również wernisaż wystawy: „Europejski plakat teatralny i kabaretowy od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku z kolekcji Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie”.

Poza uroczystą premierą spektakl pt. „Magia obłoków” zostanie zaprezentowany na Scenie Włoskiej: 3, 4, 5 sierpnia (godz. 19:00; bilety wyprzedane), a następnie 17, 18 (godz. 19:00), 19 i 20 sierpnia (godz. 16:00).

Wystąpią Krystyna Janda, Grzegorz Turnau, Aga Zaryan, Marek Kondrat

Z okazji otwarcia Teatr Polski przygotował również wydarzenia specjalne. Jako pierwszy na Scenie Szekspirowskiej wystąpi Grzegorz Turnau ze swoim nowym przedsięwzięciem „Wolny przekład z Szekspira, czyli miłość przez wieki się nie zmienia”. Podczas koncertu artyści – w tym m.in. Dobrawa Czocher, Aga Zaryan czy Marek Kondrat – wykonają sonety Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka, a także utwory do wierszy Ewy Lipskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Wisławy Szymborskiej, Jana Brzechwy, Wiesława Dymnego, Zbigniewa Herberta, Jarosława Iwaszkiewicza, Jana Lechonia, Bronisława Maja, Leopolda Staffa i Michała Zabłockiego.

Na koncert inspirowany sonetami najwybitniejszego dramaturga w historii literatury teatr zaprasza 10 i 11 sierpnia (godz. 19:00).

Rozpoczęcie nowego rozdziału w historii szczecińskiego teatru uświetni również Krystyna Janda, ikona polskiego kina i teatru. Już 12 i 13 sierpnia (w oba dni o godz. 16:00 i 19:30) do stolicy Pomorza Zachodniego zawita ze swoim spektaklem „My Way”, który został przygotowany z okazji jej 70. urodzin. To opowieść w formie monologu o początkach kariery, wczesnych latach, przyjaciołach, budowie Teatru Polonia i Och Teatru.

W sierpniu Teatr Polski zaprosi na jeszcze jeden spektakl gościnny – monodram w wykonaniu Mikołaja Grabowskiego „Dzienniki według Witolda Gombrowicza”. Jak mówi sam twórca: „zaproponowana przez Gombrowicza wizja świata, a także jego propolska, choć dość odmienna od innych, regulacja stosunku Polaka do własnej ojczyzny, bardzo do mnie przemawiały. Polskość u Gombrowicza jest logiczna, mądrze ułożona. Gombrowicz obnaża nasze narodowe wady nie po to aby nam dopiec, ale po to, żeby je nam uświadomić, żebyśmy nabrali do Polski zdrowego dystansu, żebyśmy spojrzeli na siebie, ale nie rozgorączkowani i z przekleństwem na ustach. To wszystko są rzeczy, które fascynowały mnie w tym pisarzu od samego początku”.

Spektakl zostanie wystawiony 19 i 20 sierpnia (godz. 19:00) na Scenie Kameralnej.

Rozważanie o tym, po co jest teatr

Ostatnią sierpniową propozycją jest premiera spektaklu „Komedianci”, która zainauguruje Scenę im. Jana Banuchy – scenę mieszczącą się w starym budynku teatru. W roli reżyseria ponownie Mikołaj Grabowski, specjalista od twórczości Bogusława Schaeffera, na podstawie której powstał scenariusz spektaklu. To swoisty „teatr w teatrze” oraz pretekst do refleksji na temat znaczenia sztuki w życiu człowieka.

Na scenie wystąpią: Olga Adamska, Dorota Chrulska, Lidia Jeziorska, Katarzyna Sadowska, Adrianna Szymańska, Marta Uszko, Piotr Bumaj, Adam Dzieciniak, Michał Janicki, Sławomir Kołakowski, Dariusz Majchrzak, Jacek Piotrowski.

Premierę spektaklu zaplanowano 26 sierpnia (godz. 19:00), kolejne prezentacje 27, 30 i 31 sierpnia (godz. 19:00). Przedpremierowo spektakl będzie można obejrzeć 24 i 25 sierpnia (godz. 19:00).

Co we wrześniu?

We wrześniu Teatr Polski wystawi kolejne dwie premiery. Pierwszą z nich będzie dramat Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Grzegorza Brala, twórcy znanego na całym świecie Teatru Pieśń Kozła oraz międzynarodowego Brave Festivalu.

Premiera 16 września (godz. 19:00). Przedstawienie przedpremierowo zostanie zaprezentowane 14 i 15 września (godz. 19:00), będzie je można również obejrzeć 17, 22, 29 września (godz. 19:00) oraz 23, 24 i 30 września (godz. 16:00).

Drugą propozycją jest „Bukartyk – fatalny przykład dla młodzieży” – spektakl będący rodzajem komentarza polskiej rzeczywistości oraz instruktażu zachowań obywatelskich. To również pokazanie pewnej postawy artysty wobec świata. Świata, w którym przyszło nam funkcjonować – gdzie co innego nam się mówi, a co innego robi.

Premiera 24 września (godz. 19:00). Przedstawienie przedpremierowo zostanie wystawione 23 września (godz. 19:00), będzie je można również obejrzeć od 27 do 30 września (godz. 19:00)

We wrześniu nie lada gratka czeka też na tych, którzy tęsknią za znanymi już sztukami. Na Scenie Włoskiej pojawi się „Noc Kolorowych Chmur”, uwielbiany przez szczecinian spektakl muzyczny pełen przebojów gwiazd takich jak Karin Stanek, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz czy Czesław Niemen lub Filipinki. Przedstawienie będzie wystawiane w dniach 7-10 września (godz. 19:00).

Co się zmieniło?

Po rozbudowie Teatr Polski ma 5 scen. W nowej części obiektu – z wejściem od ulicy Jana z Kolna – powstały: Scena Szekspirowska (na 549 miejsc), Scena Włoska (na 508 miejsc) i Scena Kameralna (120 miejsc). Z kolei w zabytkowym budynku teatru – z wejściem od ulicy Swarożyca – ulokowano: Scenę im. Jana Banuchy (na 236 miejsc) oraz Scenę Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego (na 80 miejsc).

Rozbudowa Teatru Polskiego została zrealizowana w oparciu o projekt Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Generalnym wykonawcą, wyłonionym w przetargu, była firma BUDIMEX S.A. Wzniesienie nowej części w miejscu skarpy kosztowało ok. 150 mln zł, a renowacja zabytkowego budynku ok. 50 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych kwotą ok. 80 mln zł.