Co dwa lata, ale z większym budżetem. Choć w tym roku festiwalu Kontrapunkt nie zobaczymy w Szczecinie, przyszłoroczna edycja ma powrócić ze zdwojoną siłą. Trwają prace nad jej nową formułą.

O zmianach dotyczących Kontrapunktu poinformowano na początku października 2022 roku. Temat nowej wizji festiwalu poruszono w programie „Studio Kultura” tworzonym we współpracy radia SuperFM i portalu wSzczecinie.pl. Gościem Gabriela Augustyna był Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Cyfra „2” swoistym symbolem zmian. Co dwa lata i dwa razy większy budżet

Decyzją miasta organizacja Kontrapunktu została przekazana Teatrowi Lalek Pleciuga oraz Teatrowi Współczesnemu.

– Postawiono przed nami zadanie wymyślenia tego festiwalu od nowa w oparciu o nasze instytucje. Najważniejsze decyzje to, że przechodzimy w formułę biennale, która jest pewnym standardem na poziomie międzynarodowym.

Na podobnych zasadach organizowane są m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog, Festiwal Kontakt czy Biennale Sztuki w Wenecji.

– Niektórzy mogą poczuć się rozczarowani, że nie rok, a dwa lata będą musieli czekać na kolejną edycję. Ale już dzisiaj wiemy, że budżet festiwalu będzie dwukrotnie większy – zapowiada Skrzywanek, jednocześnie zaznaczając, że wciąż nie jest to finansowanie konkurencyjne względem największych festiwali ogólnopolskich.

Zawitają najlepsze teatry międzynarodowe i polskie produkcje

Jak podkreśla Skrzywanek, w nowej formule biennale rzeczywiście chcą wykorzystać potencjał dwóch instytucji i połączyć ze sobą poszukiwanie form.

– Ten Kontrapunkt, gdzie mamy teatr lalkowy i teatr dramatyczny, będzie festiwalem form. Wspólnie w jednym festiwalu będziemy szukać z różnych porządków najlepszych teatrów międzynarodowych. To będzie pierwszy taki przypadek w Polsce – zaznacza. – Dla mnie ważny będzie fokus międzynarodowy. Jesteśmy geograficznie dogodnie położeni, by ściągać najlepszy teatr europejski. Co nie znaczy, że kilka najważniejszych produkcji ogólnopolskich do Szczecina nie przyjedzie. Już nie mogę doczekać się wiosny 2024.

Jak zapowiada, w najbliższych miesiącach prawdopodobnie zostanie zorganizowana konferencja prasowa, na której zostanie podanych więcej szczegółów.

Ponad 50 lat tradycji festiwalu

Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt odbywa się w Szczecinie od 1966 roku. Przez blisko 60 lat istnienia dzięki niemu mieszkańcy Pomorza Zachodniego oraz liczni goście mieli okazję oglądać spektakle, performances, uczestniczyć w wielu wydarzeniach towarzyszących, spotkać się z niezwykłymi twórcami. Zeszłoroczna 56. odsłona KONTRAPUNKTU skupiała się wokół wartości, jaką jest dobro.