Wszyscy, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące w naszej okolicy w weekend mogą wziąć udział w spacerach ornitologicznych, organizowanych w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Trasa około 3-godzinnej wycieczki będzie prowadziła alejkami Jasnych Błoni, parku Kasprowicza i Ogrodu Dendrologicznego im. Stefana Kownasa.
W trakcie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na gila. To gatunek, który wiosną i latem obserwować można głównie w lasach, ale zimą najczęściej widywany jest w miastach, gdzie poszukuje pożywienia i bywa częstym gościem w karmnikach. Brzuch samca gila jest w jaskrawym, różowo-czerwonym kolorze, dlatego trudno pomylić go z innym gatunkiem.
W sobotę i niedzielę, 28 i 29 stycznia, ornitologiczne spacery zaplanowano w okolicach Jasnych Błoni. Licząca około 4 km długości trasa będzie prowadziła przez Jasne Błonia, park Kasprowicza i Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa. Zbiórka o godz. 09:00 przy fontannie Bartłomiejce. Spacer potrwa około 3 godzin. Organizatorzy zalecają, by ubrać się ciepło oraz zabrać własny sprzęt optyczny i herbatę na rozgrzewkę. (Kontakt do organizatorów: tel. 602 662 178, marta.cholewa@usz.edu.pl, kolozool@usz.edu.pl)
W Zimowym Ptakoliczeniu liczone są ptaki, które zamieszkują i spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka. Na podstawie zebranych danych przygotowywane jest zestawienie ptasich gatunków najliczniej spotykanych o tej porze roku w miejskich parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także dostrzeżenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Od 7 lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2016 roku na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel.
Organizatorami szczecińskich spacerów ornitologicznych są Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Koło Naukowe Zoologii Kręgowców „Wąsatka” Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.
Komentarze
0