„Pewne środowiska oczekują nowych pomników, inne środowiska pomniki chcą usuwać. Oddajemy głos fachowcom” – ogłosił prezydent Szczecina Piotr Krzystek, który powołał zespół ds. wznoszenia pomników oraz tablic pamiątkowych i akcentów rzeźbiarskich.
„Co jakiś czas, z różną mocą i przy różnych okazjach, w debacie publicznej pojawiają się tematy pomnikowe” – mówi prezydent Piotr Krzystek. W ostatnim czasie głośno jest m.in. o inicjatywie radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy domagają się „dekomunizacji w Szczecinie”, czyli usunięcia pomników upamiętniających radzieckich i polskich żołnierzy.
Teraz Dariusz Matecki wraz z Fundacją Patriotyczną im. Witolda Pileckiego rozpoczął akcję zbierania podpisów pod projektami trzech uchwał w tej sprawie. Domagają się usunięcia pomników Braterstwa Broni i Uczestników Wielkiej Wojny Ojczyźnianej z Cmentarza Centralnego oraz „Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia”.
Odpowiedzią prezydenta Szczecina na zamieszanie wokół monumentów jest powołanie specjalnego zespołu, który ma stanowić „mocne merytoryczne wsparcie” w procedurach związanych z pomnikami, tablicami pamiątkowymi i akcentami rzeźbiarskimi.
Do zadań zespołu będzie należeć m.in. wydawanie opinii do złożonych wniosków oraz wyrażenie zgody na wzniesienie i rozbiórkę wspomnianych obiektów.
– Powołani fachowcy będą odnosić się między innymi do właściwego powiązania danego upamiętnienia z miastem, poprawności lokalizacji oraz określenia właściwej formy dla wnioskowanego obiektu – tłumaczy Marta Kufel z biura prasowego magistratu.
Gremium tworzy 10 ekspertów. Są nimi:
1. dr hab. Monika Szpener, prof. ZUT - Wydział Architektury, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – Przewodnicząca Zespołu,
2. dr hab. Radosław Ptaszyński, prof. US - Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego – Zastępca Przewodniczącej Zespołu,
3. dr hab. Eryk Krasucki, prof. US - Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego;
4. dr hab. Pierre-Frédéric Weber, prof. US - Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego,
5. dr Dorota Tołłoczko-Femerling - Wydział Grafiki, Akademia Sztuki w Szczecinie,
6. dr Szymon Piotr Kubiak - Dział Sztuki Europejskiej 1800-1945, Muzeum Narodowe w Szczecinie,
7. Joanna Leszczyńska – dyrektor Wydziału Kultury, Urząd Miasta Szczecin,
8. Roman Ciepliński - Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Szczeciński,
9. Krzysztof Męciński - Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie,
10. dr inż. arch. Maciej Płotkowiak - Stowarzyszenie Architektów Polskich, Oddział w Szczecinie.
– Wszyscy członkowie, których powołuje się na czas trwania kadencji Rady Miasta Szczecin, swoje obowiązki będą wykonywać bezpłatnie – podkreśla Marta Kufel.
Komentarze
0