spacery i oprowadzania

Chodź na spacer! | 8 pomp na 8 marca z Tomaszem Wieczorkiem

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, ul. bł. Królowej Jadwigi 43/u1
Kiedy?
Poniedziałek, 08.03.2021
O której godzinie?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Pompy! Porozrzucane po Szczecinie przypominają o dawnych czasach. Kiedyś pełniły niezwykle ważne funkcje społeczne - to przy nich spotykali się ludzie i nabierając wodę, rozmawiali. Dziś już tłumów przy nich nie widać, chyba że akurat mijacie grupę spacerowiczów, którzy wybrali się na spacer szlakiem Pompastyczny Szczecin.

 

Pompastyczny Szczecin to spontaniczna akcja, której pomysłodawcą i inicjatorem jest Przewodnik po Szczecinie - Tomasz Wieczorek. To on poświęcił szczecińskim pompom cały projekt, w ramach którego zaprasza też szczecinianki i szczecinian do nadawania im kobiecych imion. Dlaczego? Jak tłumaczy sam autor: "Powodów jest wiele, a jednym z nich jest to, że często prawie zupełnie nie są znane kobiety, które stały obok znanych z historii mężczyzn." Warto je przypomnieć wraz z imionami bogiń czy patronek, którymi także nazywane są pompy.

Wybierzcie się z nami na spacer "8 pomp na 8 marca"! Podczas spaceru przybliżymy kobiety, których imiona nosi 8 pomp znajdujących się w Śródmieściu. Odwiedziny m.in. Marię, Jolę, Annę, Helunię i Sydonię. Inicjatorem i organizatorem spaceru jest Tomasz Wieczorek, ŚRODEK dumnie partneruje. Startujemy 8 marca (poniedziałek) o godz. 18.00 w ŚRODKU. Udział jest BEZPŁATNY.

Naszym przewodnikiem będzie Przewodnik po Szczecinie - Tomasz Wieczorek. Przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, które współorganizował od 1996 roku. Konsultant historyczny. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja "ŚLADAMI LUBINUSA. PRZEWODNIK NIEZWYKŁY", której jest też współautorem. Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem "ZAMEK SZCZECIŃSKI". Twórca wielu koncepcji działań edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu. Autor kilku tras zwiedzania miasta w ramach m.in. Szczecińskich Spacerów Miejskich. Członek zespołu współtwórców Szlaku Gryfitów. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie jak i samej Mapie Lubinusa. W 2020 pojawiła się druga część jego publikacji edukacyjnej ZWIEDZAMY Z GRYFITKiEM pt. "SZCZECIN GWIEZDNE MIASTO".

Wszystkich uczestników spaceru prosimy o bezwzględne zachowywanie dystansu od innych uczestników, a także posiadanie przy sobie maseczek ochronnych. Prosimy o poważne potraktowanie tej prośby - nie narażajmy siebie i innych!

"Spacerownik", czyli cykl miejskich spacerów, jest realizowany w ramach projektu "ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki 2021-2022”, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie".

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/705055220168655/

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję