Nie takiego finału swojej akcji promocyjnej spodziewał się kandydat do sejmu z ramienia Konfederacji. Łukasz Potyrała w sobotę na bulwarach chciał częstować młodych ludzi „blanciorem”. Jak mówi, legalnym. Został jednak zatrzymany przez funkcjonariuszy i spędził ponad 7 godzin w areszcie. Policja już zabrała głos w tej sprawie.

Kajdanki, komisariat, przeszukanie samochodu i mieszkania

Miał być „blancik” na bulwarach, a wyszło przykre zdarzenie. Kandydat Konfederacji do sejmu, Łukasz Potyrała stara się wejść do parlamentu, promując legalizację miękkich narkotyków, w tym marihuany. Aktywista zorganizował w tym temacie happening na bulwarach. Ostatecznie jednak nie doszedł on do skutku.

Młody polityk opisał zdarzenie w mediach społecznościowych.

„Policjant, który kontaktował się ze mną, poprosił, bym przedstawił dowód zakupu oraz certyfikat z badań, by była pewność, iż susz pochodzi z legalnego źródła, nie przekracza dopuszczalnej normy 0,2% thc i bym na miejscu nie miał żadnych problemów. Następnie udałem się na rozmowę do komendy miejskiej. Tam policjanci odradzali mi rozdawanie jointów. Nie chcąc narażać się policji, postanowiłem jednak nie rozdawać jointów. Miałem już przygotowane zapalniczki do rozdawania, więc napisałem liścik, który wydrukowałem w liczbie odpowiadającej liczbie zapalniczek, podpisałem ręcznie każdy z osobna i spakowałem wraz z zapalniczkami” – relacjonuje polityk.

I dalej: „Wziąłem ze sobą kilkanaście blantów, by choć trochę zachować klimat wydarzenia i by spalić je osobiście podczas rozmów z uczestnikami. Gdy pojawiłem się na miejscu i pokazałem policji, czym dysponuje, technik przebadał próbki i wyszła zawartość thc. Zostałem w związku z tym zatrzymany, przeszukany osobiście, przeszukano mój samochód oraz mieszkanie. W kajdankach jeździłem pomiędzy jednostkami policji, to, co miałem przy sobie, zostało ponownie zbadane szybkim testem na zawartość thc, zważone, opisane i spakowane jako materiał dowodowy”.

Polityk miał zostać wypuszczony z komisariatu około północy. Dodajmy, że wydarzenie rozpoczęło się przed godziną 17:00.

Stanowisko policji w Szczecinie

Komenda Miejska Policji w Szczecinie potwierdza zatrzymanie Łukasza Potyrały, ale nie odnosi się do szczegółów sprawy.

– Potwierdzamy zatrzymanie mężczyzny w dniu 9.09.2023 w Szczecinie przy ul. Zbożowej w związku z podejrzeniem posiadania przez niego substancji prawnie zabronionych. Materiał został zabezpieczony procesowo. W sprawie będą prowadzone czynności pod nadzorem prokuratury – informuje Anna Gembala z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października. Potyrała jest kandydatem Konfederacji, ale postulaty dotyczące legalizacji marihuany mają w swoich programach także Lewica oraz partia Zieloni.