W Parku Żeromskiego stanie dziesięć barwnych iluminacji, a kolejnych pięć rozświetli centrum Szczecina. W połowie sierpnia będzie miała miejsce jedyna taka noc w roku, a to wszystko za sprawą 5. edycji „Iluminacji Szczecin”. „Uczestnicy będą mieli okazję zanurzyć się w niezwykłym, świetlnym świecie” – zapowiada Kacper Reszczyński z miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Tradycyjnie już największą areną „Iluminacji Szczecin” będzie Park Żeromskiego, gdzie łącznie znajdzie się 10 instalacji, ale barwne iluminacje rozświetlą także centrum Szczecina. Miasto bowiem po raz drugi zorganizowało konkurs na wyłonienie pięciu instalacji, które zaprezentowane zostaną w ramach wydarzenia. Do współpracy zostali zaproszeni lokalni artyści i light designerzy, którzy w ramach konkursu mogli zgłosić swoje pomysły.

Pierwszą instalacją jest „Cień” Szymborskiej (autor - Wielkopolska 19 sp. z o.o.). Instalacja jest hołdem dla poetki w setną rocznicę jej urodzin. Iluminacja będzie przedstawiać postać artystki oraz fragmenty jej wierszy odczytywane przez aktorów Teatru Polskiego.

Kolejna instalacja pn. „Głód Życia” (autor – Piotr Pauk) składać się będzie ze stalowych liter zdemontowanych z szyldu „ZAKŁAD USŁUG ŻEGLUGOWYCH” oraz huśtawki wagowej zbudowanej z sygnalizatorów świetlnych. Cały projekt ma nawiązywać do historii Szczecina.

W ramach „Iluminacji Szczecin” podświetlony zostanie także urząd miasta. Na fasadzie „szpinakowego pałacu” pojawi się projekt autorstwa Multidekor inspirowany zielenią oraz kwiatami zdobiącymi szczecińskie parki i skwery. Nie będzie to jednak jedyna instalacja z motywami roślinnymi. Kolejna, autorstwa Floral Concept Store Kwiaciarnia „Pod Żółtą Różą”, składać się będzie z kwiatowych dekoracji oraz elementów symbolizujących świat techniki.

– Piąta wybrana instalacja przybliży morze do Szczecina. Na Pomniku Marynarza pojawią się morskie instalacje, a w tle usłyszymy szanty – dodaje Kacper Reszczyński. Autorkami projektu są Natalia Pielich i Róża Budzińska.

Zwycięskie instalacje będzie można oglądać 14 sierpnia br. w pobliżu tzw. „złotego szlaku” na odcinku od Zamku Książąt Pomorskich do urzędu miasta. Część dokładnych lokalizacji jest jeszcze w trakcie ustalania.