OKOlice Literatury po raz czwarty zapraszają na trzy dni wyjątkowych wydarzeń. Festiwal ugości znanych i cenionych twórców non-fiction i będzie przestrzenią do wymiany poglądów i rozmowy.

– Festiwal to trzy dni wydarzeń, podczas których każdy znajdzie coś dla siebie. Nie trzeba się martwić, że nie znamy twórczości gości. Te spotkania mają dopiero zachęcić do ich poznania. Bycie we wspólnej przestrzeni to święto czytelnicze, a festiwal ma zupełnie inny charakter. Kończy się jedno spotkanie, zaczyna się drugie, można z autorami porozmawiać nie tylko podczas paneli dyskusyjnych. Te rozmowy kuluarowe też są bardzo cenne – mówi Anna Rutkowska, Kierowniczka Działu Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, organizatora festiwalu. – Po pandemii, kiedy większość naszych spotkań odbywała się online, teraz możemy spotkać się bezpośrednio i to też jest bardzo ważne.

Będą mówić o wykluczeniu. „W doborze gości kierujemy się tym, by idealnie wpisywali się w nasze założenia”

W tym roku Festiwal Literatury Non-Fiction OKOlice Literatury odbędzie się w dniach 22–24 września. Hasłem przewodnim będą „Marginesy”. Goście i uczestnicy przyjrzą się różnym aspektom wykluczenia, np. odmienności fizycznej, która jest powodem odrzucenia, przemocy i izolacji; biedzie i nierównościom społecznym; czasie, w którym jesteśmy i jak determinuje on naszą postawę.

– To wykluczenie i bycie na marginesie może spotkać każdego. Jest wiele różnych powodów, na które nie mają wpływu, które mogą doprowadzić do wykluczenia różnego rodzaju. Chcemy uwrażliwiać ludzi, skłonić do refleksji, rzucić inne spojrzenie na odmienność – tlumaczy Rutkowska.

W odkrywaniu na nowo tych pojęć pomogą znani i cenieni współcześni twórcy literatury non-fiction. Zaproszenia przyjęli m.in.: Ewa Winnicka, Piotr Mikołajczak, Małgorzata Gołota, Filip Skroniec, Ola Synowiec, Olga Gitkiewicz, Marek Szymaniak. W wydarzeniu wezmą też udział autorzy, którzy gościli w poprzednich edycjach, np. Paweł Smoleński czy Beata Szady.

– W doborze gości kierujemy się tym, by idealnie wpisywali się w nasze założenia. Teraz mamy „Marginesy”, więc zaprosiliśmy tych, którzy w swojej twórczości dotykają tematu wykluczenia – wyjaśnia Rutkowska.

Jest z czego wybierać

W ramach festiwalu odbędą się spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty dla młodzieży i dorosłych, debata oksfordzka, spacer miejski, koncert, projekcja filmu, akcja książkowa i wystawa. Jest z czego wybierać, różnorodna oferta z pewnością trafi w gusta wielu szczecinian. Spacer miejski pod hasłem „Wtrącanie się” poprowadzi Maciej Kowalewski.

– Pomyśleliśmy, że skupimy się na miejscach w Szczecinie, które są w pewien sposób wykluczone, czy to ze względu na lokalizację, czy też dlatego, że są niezauważane przez mieszkańców – wyjaśnia Rutkowska. – Zwrócimy uwagę na sztukę ulicy oraz jak mieszkańcy oddziaływają na przestrzeń. Zastanowimy się, jakie drobiazgi sprawiają, że miejsce staje się ważne dla chociażby części społeczności.

Start spaceru sprzed budynku filii nr 7 MBP w Szczecinie.

Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu będzie można wziąć udział w akcji książkowej w ramach projektu „Spotkania przy zupie” w dniach 19–24 września 2022 r. – Idea jest taka, by książkami podzielić się z bezdomnymi. Można przynosić nie tylko literaturę non-fitcion. Ważne, by podejść z szacunkiem do tych osób, którym przekaże się książki, a więc by przynosić takie, które są w dobrym stanie – zaznacza Rutkowska.

Książki można przynoszić również do filii nr 7 MBP.

Wydarzenia w ramach OKOlic Literatury będą realizowane stacjonarnie. Wstęp jest wolny, jedynie na warsztaty obowiązują zapisy - rejestracja na stronie festiwalu www.okoliceliteratury.pl.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w filii nr 7 MBP przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8. Wystawa towarzysząca festiwalowi eksponowana będzie w filii nr 54 ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2.

 

PROGRAM FESTIWALU:


22 września (czwartek)

LOS

17:00 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gołotą i Filipem Skrońcem

Prowadzenie: Krzysztof Lichtblau

 

19:00 Panel dyskusyjny o biedzie i nierównościach społecznych z udziałem Beaty Szady i Wojciecha Tochmana

Prowadzenie: Aleksandra Łukaszewicz

 

23 września (piątek)

CZAS

12:00 Debata oksfordzka dla młodzieży „Znaleźć się na marginesie, wybór czy konieczność?”

Prowadzenie: Paweł Kołodziński i Hubert Możdżeń [Generator Myśli Humanistycznej]

 

17:00 Panel dyskusyjny o człowieku w obliczu wojny z udziałem Pawła Smoleńskiego i Marcina Mamonia

Prowadzenie: Agata Rokicka

 

19:00 Projekcja filmu „Popytka. Ukryty wymiar” (30 min) i panel dyskusyjny z udziałem Mariny Hulii, Madiny Mazalievy, Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego wokół Dzieci i Mam z Dworca Brześć


24 września (sobota)

PRZESTRZEŃ

12:00 Warsztaty pisania reportażu z Olą Synowiec „Jak pisać o świecie? Etyczne opowiadanie o krajach globalnego Południa” (dla młodzieży i dorosłych - obowiązują zapisy)

*sala spotkań w filii nr 7 (II piętro)

 

12:00 Warsztaty międzykulturowe polsko-ukraińskie „Obce smaki”

Prowadzenie: Weronika Fibich i Olesja Nezhywa (dla młodzieży i dorosłych - obowiązują zapisy)

*sala kameralna w filii nr 7 (parter)

 

12:00 Spacer miejski z Maciejem Kowalewskim

*start przed budynkiem filii nr 7

 

14:00 Prelekcja Oli Synowiec i Arkadiusza Winiatorskiego

 

16:00 Spotkanie autorskie z Olgą Gitkiewicz i Markiem Szymaniakiem

Prowadzenie: Anna Godzińska

 

18:00 Panel dyskusyjny o emigracji i oswajaniu nowej przestrzeni z udziałem Ewy Winnickiej i Piotra Mikołajczaka* (autor online)

Prowadzenie: Joanna Szczepanik

 

20:00 „Miłość i śmierć. Bezmiar i bezczas w pieśniach słowiańskich”

Koncert Barbary Wilińskiej.

 

Wydarzenia towarzyszące:

- Akcja książkowa w ramach projektu „Spotkania przy zupie” [19-24 września 2022 r.]. Zachęcamy do przynoszenia książek do filii nr 7, przekażemy je później osobom bezdomnym.

- Ktoś/Nikt - wystawa plakatów studentów Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego Wydziału Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie [od 22 września 2022 r.]