Od 1 marca wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu BikeS. Nowy cennik będzie zachęcać do zakupu abonamentów. A aż 1 000 zł dodatkowej opłaty, zniechęcać do pozostawiania rowerów bardzo daleko od obszaru funkcjonowania systemu. Liczba miejskich jednośladów na ulicach wzrośnie wiosną do ok. 600.

Po raz pierwszy BikeS działa również zimą. Do dyspozycji mieszkańców, w zależności od zapotrzebowania, jest cały czas 300 – 400 rowerów. Na wiosnę spodziewana jest oczywiście liczniejsza grupa użytkowników, stąd planowane zwiększenie liczby jednośladów. Istotnych zmian będzie jednak więcej.

Drożej za minutę, taniej za miesiąc

Od 1 marca wzrośnie cena za jedną minutę korzystania z roweru. Mieszkańcy zapłacą 10 gr, zamiast 6 gr. Niższe będą natomiast opłaty abonamentowe. Abonament miesięczny stanieje z 18 do 15 zł, a trzymiesięczny z 45 do 35 zł.

W regulaminie pojawi się zupełnie nowa opłata dodatkowa za pozostawienie roweru dalej niż 40 kilometrów od granicy obszaru funkcjonowania Bike S. Użytkownik, który tak postąpi zapłaci aż 1 000 zł. Przypomnijmy, że opłata za pozostawienie roweru poza obszarem funkcjonowania BikeS wynosi 200 zł.

Zdjęcia w aplikacji i nowe strefy postoju

– Kolejna nowość od 1 marca to możliwość wykonania zdjęcia roweru po zakończeniu przejazdu. Po zamknięciu blokady roweru w aplikacji Roovee przez 60 sekund będzie czynna opcja zrobienia zdjęcia. Zdjęcie może być przydatne w razie rozstrzygania reklamacji, czy, kiedy i w jakim stanie rower został odstawiony do strefy postoju (albo poza nią) – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy miejskiej spółki NiOL, operatora BikeS.

Pojawią się też nowe strefy postoju BikeS. Od początku marca będzie można szukać miejskich rowerów na skrzyżowaniu ulic Łukasińskiego i Sosabowskiego. W kolejnych dniach planowane jest też uruchomienie piątej strefy postoju w gminie Dobra – obok Urzędu Gminy, przy ulicy Granicznej.

Kto znajdzie balon, może liczyć na niespodziankę

Nowy system BikeS, z rowerami IV generacji, które nie potrzebują stacji dokowania, wystartował 1 marca 2022 roku. Na pierwsze urodziny szykowane są dla mieszkańców niespodzianki. Wypożyczając tego dnia rowery, trzeba będzie rozglądać się za balonami.

– Na troje szczęśliwców, w trzech różnych strefach postoju, od rana czekać będą vouchery na roczne abonamenty BikeS. Koperty z voucherami będą podpięte pod balony przymocowane do rowerów – tłumaczy Wojciech Jachim. – Tego też dnia ogłosimy konkurs na hasło promujące BikeS z główną nagrodą w postaci tabletu. Szczegóły wkrótce na fejsbukowym profilu BikeS.

Przez ostatni rok miejskie rowery zostały wypożyczone ponad 280 tys. razy. W systemie zarejestrowanych jest 19,2 tys. użytkowników.