Deszczowa aura nie zniechęciła mieszkańców i turystów, którzy w sobotę tłumnie zwiedzali pokłady żaglowców, próbowali rzemieślniczych trunków, śpiewali szanty oraz doczekali koncertu gwiazdy wieczoru. W sobotę przez teren „Żagli 2022” przewinęło się około 35 tysięcy osób.
Drugi dzień żeglarskiego świętowania rozpoczął się w iście sportowym wydaniu, bowiem od „Biegu pod Żaglami”. Potem przyszedł czas na Festiwal Orkiestr Dętych, zwiedzanie pokładów żaglowców, animacje dla najmłodszych oraz zakupy u lokalnych wystawców.
„Bez szant nie ma żeglarskiej imprezy”
W sobotni wieczór dużą popularnością cieszyła się Strefa Browarów Rzemieślniczych. Po godzinie 20 nie było już szans na znalezienie wolnego miejsca w piwnym ogródku. Taki stan rzeczy nie przeszkadzał jednak fanom złotego trunku, którzy niestrudzenie kosztowali go na stojąco. Kolejki do wystawców mówiły same za siebie.
Wielu mieszkańców i turystów zebrało się także pod sceną szantowo-folkową przy pomniku Centaura, gdzie dali się porwać morskim brzmieniom. Tego dnia zaśpiewali i zagrali Klang, The Nierobbers, Ryczące 20, The Pioruners.
„Żeglarska impreza bez szant to nie impreza”. „Świetnie się bawię, kocham szanty”. „Od razu czuć morski klimat” – komentowała wyraźnie zadowolona publiczność. Warto dodać, że to nie było jedyne miejsce, gdzie można było posłuchać morskich pieśni. Na pokładzie ORP „Toruń” zagrały Ryczące Dwudziestki oraz Za Horyzontem.
Viki Gabor gwiazdą wieczoru
Na scenie głównej koncerty rozpoczęły się już o 15. Zagrali Blue Bossa, Chór kameralny ZUT w Szczecinie, Duxius, Andy Scamps Orchestra, AtmAsfera, The Klezmafon.
Gwiazdą sobotniego wieczoru była 15-letnia Viki Gabor. Reprezentantka Polski i zwyciężczyni Eurowizji Junior zgromadziła przed szczecińską sceną tysiące uczestników żeglarskiej imprezy.
W dużej mierze publiczność młodej artystki stanowili najmłodsi uczestnicy „Żagli 2022”. Dla wielu z nich było to spełnienie marzeń, bowiem wokalistka nie miała zbyt wielu okazji, aby zagrać w Szczecinie. W stolicy Pomorza Zachodniego gościła w ubiegłym roku, kiedy to wystąpiła podczas gali rozdania Fryderyków.
- Ten dzień minął niesamowicie szybko. Choć deszczowa pogoda usilnie próbowała popsuć dobrą zabawę, to mieszkańcy jak i turyści nie dali za wygraną. W sobotę przez teren imprezy przewinęło się około 35 tysięcy osób – podsumowuje Andrzej Kus, rzecznik prasowy miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.
Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie wręczone
Sobota była także dniem wręczenia Międzynarodowych Nagród Żeglarski. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bowiem wręczona została specjalna nagroda, której patronem jest Aleksander Doba. Statuetkę otrzymał Aleksander Ostasz za popularyzację marynistyki i organizacji licznych wystaw morskich oraz wydarzeń związanych z kulturą morza.
Tytuł „Żeglarza Roku” otrzymała Agnieszka Skrzypulec za pasję i konsekwencję w dążeniu do celu. Nadzieja żeglarstwa Jakub Guźlecki otrzymał statuetkę „Regatowca Roku”, a Maciej Cylupa, promujący polskie i międzynarodowe żeglarstwo, otrzymał nagrodę „Popularyzatora Żeglarstwa”.
Żeglarskim wydarzeniem roku zostały Regaty im. Leonida Teligi w Myśliborzu, a tytuł „Trenera Roku” powędrował do Arkadiusza Lenkowskiego. Główną nagrodę im. Ludomira Mączki przyznano Jerzemu Szwochowi – za swobodną, wieloletnią żeglugę za linię horyzontu, liczne sukcesy regatowe, rejsy z młodzieżą i wskazywanie młodym adeptom drogi ku morzu.
Komentarze
0