Polski bigbit vs brytyjskie ska? Szczecińscy Pomorzanie vs brytyjski Cartoon Violence? Fundacja Upside Art przygotowała prawdziwą gratkę dla fanów alternatywnych dźwięków.

Oryginalne zestawienie

Można śmiało powiedzieć, że Fundacja Upside Art, która swoją działalność rozpoczęła w listopadzie ubiegłego roku, nie próżnuje. Po inauguracyjnej serii wydarzeń artystycznych w ramach „Upside Art Weekend” oraz grudniowym koncercie The Freeborn Brothers Two Men, właśnie przygotowała kolejny interesujący event, który odbędzie się już w tę niedzielę (19.01) o godz. 19:00 w Barze Czystym.

Podczas wieczoru będzie można usłyszeć zespół Cartoon Violence, jedną z najszybciej rozwijających się grup muzyki ska w Wielkiej Brytanii, oraz szczecińskich Pomorzan, twórców dzikiego i nieokiełznanego bigbitu. - Warto zauważyć, że takie wydarzenie chyba nigdy nie miało miejsca. Czy kiedykolwiek na jednej scenie spotkały się odmiana polskiego bigbitu z lat 60-tych, jaki grają Pomorzanie, vs 2 Tone Ska (rozkwit w latach 70-tych) w wykonaniu Cartoon Violence? - zaznacza Piotr Jankowski, prezes Fundacji Upside Art - Na pewno warto zawitać na koncert, aby zobaczyć tak oryginalne zestawienie muzyczne.

Muzyka Cartoon Violence to połączenie 2 Tone Ska, brytyjskiego popu i stylu indie. W ich utworach można odnaleźć także elementy klasycznego Brit Popu, którego źródłem są dokonania wykonawców pokroju The Kinks, Madness, Squeeze czy The Hotknives. Mnóstwo energii, doskonały wokal oraz, dodane do tego, melodie fortepianowe zapewniają grupie unikalne brzmienie ska.

Pomorzanie to kapela, której mieszkańcom Szczecina raczej nie trzeba przedstawiać. Nazywani są szczecińskimi wskrzesicielami bigbitu. W ich repertuarze znajdują się piosenki zapomnianych już nieco grup, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu polskiej sceny lat 60.: Dzikusy, Pesymiści, Bardowie, Polanie, Chochoły, Tajfuny. Tworzą również własne kompozycje – dzikie, jazgotliwe i nieokiełznane kawałki bigbitowe.

Selekcją nagrań, które poprzedzą i zakończą występy obu zespołów, zajmie się PP Tatinek, czyli Mixmasta Tatowski. Dziennikarz muzyczny i konferansjer, kojarzony m.in. z legendarnym Radiem ABC, zaserwuje dźwięki w klimacie rock steady, ska i reggae.

Jeden z trzech występów w Polsce

Poniekąd to właśnie dzięki PP Tatinkowi, Cartoon Violence podczas swojej krótkiej trasy koncertowej po Polsce, oprócz Warszawy i Łodzi, zawita również do Szczecina. - To właśnie Tatinek skontaktował mnie z Oliverem z Rocking Steady Records, która jest istną kuźnią talentów w tej części Europy i społecznością skupiającą artystów, promotorów i fanów muzyki ska, reggae, rock steady. - mówi Jankowski z Upside Art - Po przesłuchaniu już pierwszych nagrań wiedziałem, że nie mogę odpuścić pojawienia się tej grupy, mającej dużo wspólnego z legendami gatunku (jak brytyjski zespół Madness), na szczecińskiej scenie. Będzie to prawdziwa gratka dla fanów muzyki alternatywnej. - dodaje.

Dalsze plany

Pomimo dopiero niedawno rozpoczętej działalności, Fundacja Upside Art ma ambitne plany na rok 2014. Oczywiście, nadal będą kontynuować swoją koncepcję niekonwencjonalnych prezentacji sztuki współczesnej oraz promocji artystów związanych ze Szczecinem i Pomorzem Zachodnim. - W odróżnieniu od pierwszej, której tematem była "Mapa" - w drugiej sztukę przeniesiemy - dosłownie i w przenośni - na wodę. - zapowiada Piotr Jankowski z Fundacji Upside Art.

Myślą także o inauguracji zupełnie nowego projektu Focus +, czyli programu mobilnych rezydencji dla artystów, projektantów, twórców kultury i przedstawicieli środowiska naukowego. - Nie chcemy zdradzać wszystkich planów, niektóre są w fazie przygotowania, ale mamy nadzieję, że będą miłą i oczekiwaną niespodzianką. - podkreśla Jankowski.

Bilety na niedzielny (19.01) koncert Cartoon Violence oraz zespołu Pomorzanie w przedsprzedaży kosztują 12 zł, natomiast w dniu imprezy 15 zł.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.