Brazylijska jednostka Cisne Branco od kilkunastu dni próbuje uporać się z awarią silnika. „Z informacji przekazanych przez brazylijską Marynarkę Wojenną wynika, że Cisne Branco pozostanie w Lizbonie do momentu naprawy” – informuje Celina Wołosz, rzecznik prasowa miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Oznacza to, że żaglowiec nie weźmie udziału w tegorocznych regatach, a tym samym nie zawita do Szczecina na czas finału regat.

Przypomnijmy, że tegoroczne The Tall Ships Races wystartują z litewskiej Kłajpedy już w najbliższą niedzielę. Jednostki będą ścigać się przez 5 tygodni na trasie Kłajpeda – Helsinki – Tallinn – Turku – Mariehamn – Szczecin. Finał regat odbędzie się w Szczecinie w dniach 2-5 sierpnia.

Biały Łabędź, tak nazywany jest Cisne Branco, to jednostka brazylijskiej marynarki. Potężny, 74-metrowy żaglowiec został wybudowany w holenderskiej stoczni, w Amsterdamie. To trzeci Cisne Branco w Brazylii. Pierwszy, 15-metrowy, klasyczny jacht został zaprojektowany przez Alfreda Mylnego i zbudowany przez Alexandra Robertsona w 1910 roku.