Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Boogie Brain rozpoczęła się w strugach deszczu. W piątek, 22 lipca na Zamku Książąt Pomorskich wystąpili muzycy z projektu In fusion we trust oraz portugalska grupa Buraka Som Sistema. Było gorąco.

 

Pogoda nie obeszła się z publicznością łagodnie. Przez cały wieczór lało, to jednak nie powstrzymało wielu Szczecinian przed pojawieniem się na Zamku Książąt Pomorskich. Dokonali słusznego wyboru, bo pomimo niesprzyjających warunków pogodowych koncerty odbyły się zgodnie z planem i rozbujały publikę.

Kochamy Łukasza Górewicza

Boogie Brain rozpoczęli muzycy z projektu In fusion we trust, który łączy muzykę elektroniczną i klasyczną. Szczeciński kompozytor Łukasz Górewicz po raz kolejny się sprawdził i przygotował wraz z producentem muzycznym Maciejem Golińskim aka Envee świetny materiał (wywiad z nimi możecie przeczytać tutaj). Niepokojące brzmienia orkiestry smyczkowej podsycane mechanicznymi bitami i wzmocnione wizualizacjami doskonale współgrały z sunącymi po niebie chmurami. Baltic Neopolis Orchestra, Preussisches Kammerorchester Prenzlau i muzycy z Fractal Tree prowadzeni przez Górewicza i wspierani przez Envee’ego wyczarowali niezwykły, filmowy klimat. Przyjechaliśmy z Zielonej Góry na Burakę, ale bardzo się cieszę, że przyszliśmy wcześniej, bo to naprawdę fajna muzyka – mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia.

Inne wypowiedzi potwierdzały tylko, że choć w pierwszym momencie można uznać In fusion we trust za wymagający materiał, jest on podany w formie, której pragnie się słuchać. Przyszłam tu z mamą, która jest trochę z innej epoki, słucha muzyki klasycznej w pełnym tego słowa znaczeniu, a jednak jesteśmy tu już ponad godzinę, a ona stoi obok mnie i tupie nóżką – mówi Kasia. Jesteśmy tu, bo kochamy Łukasza Górewicza! – powiedziały mi dziewczyny z uwielbieniem wpatrując się w scenę. Apetyt rozbudzony i miejmy nadzieję, że kolejny koncert pod szyldem In fusion we trust już wkrótce.

Buraczki

Po In fusion we trust na scenę weszli muzycy z Buraka Som Sistema i zatrzęśli Zamkiem. Pod sceną zgromadzili się wszyscy i nie zważając na deszcz poddali się dźwiękom progresywnego kuduro. Tłum wokół sceny pulsował pod wpływem ciężkich, tanecznych rytmów, a z każdą minutą występu było goręcej. Muzycy nie tylko złapali świetny kontakt z publicznością i nieraz wykrzykiwali: We love you Poland!, ale także dali fantastyczny koncert z radością i łatwością, która udzieliła się całej publiczności. W trakcie wykonywania jednego z utworów na scenę zaprosili publiczność – wokół nich wirowała grupa uczestniczek wydarzenia i jeden przedstawiciel rodzaju męskiego. Nastrój świętowania udzielił się wszystkim.

Buraka Som Sistema zagrali swoje najbardziej znane utwory, w tym Sound of Kuduro i Kalemba, a także nowości, w tym singiel Hangover (Bababa). Entuzjazm wywołał też ich remiks Rhythm is a dancer Snap!, przy którym takie stare pryki jak ja bawiły się na obozowych dyskotekach. Wokalistka towarzysząca muzykom na scenie to prawdziwy wulkan energii, kusiła nie tylko swoim głosem, ale także tańcem, wyginała się na scenie pod przeróżnymi kątami i rozgrzewała zmokniętą publiczność. Buraczki byli mega. Nie miałem takiego orgazmu od czasu koncertu Majki Jeżowskiej, na którym byłem jako dzieciak – powiedział mi Voytek, którego spotkałam pod P1erwszym Miejscem i to chyba idealne podsumowanie niezwykle energetycznego koncertu.

Impreza przeniosła się później do trzech klubów (City Hall, P1erwsze Miejsce, Alter Ego) , gdzie wystąpili m.in. Julio Bashmore, dj Vadim z nowym projektem The Electric, Gruesome i wspomniany wcześniej Envee ze swoim setem dj’skim. W P1erwszym Miejscu zagrali też Electric Wire Hustle z Nowej Zelandii i całkowicie porwali publiczność. Zobaczyć ich na żywo to doświadczenie obcowania z połamanymi dźwiękami perkusji, brzmieniem syntezatorów i Fender Rhodes’a oraz ciepłym głosem wokalisty, które odczuwa się całym ciałem. Warto!

They Don't Want from Electric Wire Hustle on Vimeo.

 

Drugi dzień Boogie Brain to imprezy w klubach (zobacz cały program). Wystąpią m.in. Jenna G, Breakage i Stamina MC (City Hall), Ghostpoet i SBTRKT (P1erwsze Miejsce), Hungry Hungry Models i Mattey Sedina (Alter Ego). Ostrzegamy, że ta noc może skończyć się późnym, niedzielnym popołudniem. Zakładajcie swoje czerwone butki i na parkiet!