Po ponad 1000 dniach spędzonych na stanowisku wojewody zachodniopomorskiego Zbigniew Bogucki żegna się z urzędem. To naturalna kolej rzeczy po tym, jak polityk zdobył mandat poselski w październikowych wyborach parlamentarnych. Jak poinformowało centrum prasowe Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, premier Mateusz Morawiecki przyjął rezygnację Boguckiego.

Niełatwe (ponad) 1000 dni Boguckiego. Pandemia, wichury i katastrofa na Odrze

Zbigniew Bogucki funkcję wojewody zachodniopomorskiego pełnił od 30 listopada 2020 r. Przejął stanowisko po innym polityku Prawa i Sprawiedliwości Tomaszu Hincu.

– Zostałem wojewodą w bardzo trudnym czasie, kiedy musieliśmy zmagać się z pandemią koronawirusa, organizować szczepienia, usuwać zniszczenia po wichurach, pomagać uchodźcom wojennym, ratować Odrę, czy wreszcie koordynować dostawy węgla. Postawiłem sobie za cel wspieranie rozwoju całego Pomorza Zachodniego i wykorzystanie potencjału naszego regionu oraz energii żyjących tu ludzi – mówi poseł, a do niedawna wojewoda Zbigniew Bogucki. – Sprawne działanie nie byłoby możliwe bez kierowanych przeze mnie służb, administracji rządowej oraz wsparcia wojska, samorządów, wysiłku pracowników ochrony zdrowia, zaufania i pomocy środowiska Prawa i Sprawiedliwości, a także zaangażowania tysięcy mieszkańców naszego województwa bez względu na ich światopogląd i wyznanie. Wszystkim Państwu za to z serca dziękuję – dodaje.

Bogucki do sejmu, ale chciałby do szczecińskiego magistratu?

Od 3 listopada obowiązki wojewody zachodniopomorskiego pełni I wicewojewoda Tomasz Wójcik. Wicewojewodą pozostanie współpracownik Dariusza Mateckiego, Mateusz Wagemann. Należy się jednak spodziewać zmian w urzędzie wojewódzkim. Po ukonstytuowaniu nowego rządu RP wojewodę wyznaczy nowy premier – wiele wskazuje na to, że będzie to Donald Tusk.

Zbigniew Bogucki będzie posłem nowej kadencji sejmu. W wyborach parlamentarnych 15 października zdobył ponad 26 tysięcy głosów. Wyższy wynik od niego osiągnął tylko Marek Gróbarczyk, lider listy PiS. Nieoficjalnie mówi się, że Bogucki może być kandydatem PiS na prezydenta Szczecina.