Ćwiczą pod okiem wybitnych artystów, występują na prestiżowych koncertach – Baltic Neopolis Orchestra kolejny rok realizuje program stażowy dla młodych i zdolnych muzyków. Najbliższa okazja, by posłuchać utalentowanych stażystów, już w przyszłym tygodniu.

Młodzi popiszą się swoimi zdolnościami

To już trzeci rok, kiedy Baltic Neopolis Orchestra realizuje cykl koncertów poświęconych programowi stażowemu umożliwiającemu młodym, profesjonalnym muzykom na rozwijanie swoich umiejętności pod okiem wybitnych artystów. Za nami koncert w Kołobrzegu, w najbliższym czasie młodych i uzdolnionych muzyków będzie można usłyszeć w Szczecinie. Pierwsza okazja to koncert „Academia Virtuosi” zaplanowany na 27 lutego w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki przy al. Niepodległości 40. 

– Ten koncert jest w całości dedykowany zdolnościom młodych muzyków. Stworzą zespół kameralny i wraz z Marią Nowak-Walbrodt, koncertmistrzynią filharmonii gorzowskiej zagrają przygotowany przez siebie program – mówi Katarzyna Lament, dyrektor biura koncertowego BNO.

W repertuarze znajdzie się oktet smyczkowy Mendelssohna. Jego doskonałość formy, w której każdy wykonawca ma odrębną partię, jest wręcz niewiarygodna. Zabrzmi też – w ramach polskiej premiery – kwartet smyczkowy Henriette Bosmans. Nie zabraknie również emocjonalnego utworu Duo op. 7. Zoltána Kodaly, uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców współczesnej muzyki węgierskiej.

„To ludzie, którzy wyróżniają się na polskiej scenie”

Realizacja programu stażowego służy kilku celom, m.in. tworzeniu muzycznego dialogu pomiędzy wybitnymi i młodymi artystami czy doskonaleniu umiejętności gry podczas publicznej prezentacji. Nie ma jednak wątpliwości, że do programu zostają przyjęci ci, których wyróżnia nie tylko talent, ale i osobowość. Dzięki temu występy młodych muzyków oferują publiczności szerokie spektrum artystycznych wrażeń.

– Mamy do czynienia z poważnym koncertem muzyki klasycznej – zapewnia Lament. – To młodzi artyści, ale to nie oznacza, że są na początku swojej drogi. To ludzie, którzy wyróżniają się na scenie polskiej i posiadają duże umiejętności. Ci, którzy kończą nasz staż, bardzo wiele osiągają, wygrywają konkursy, dostają się do świetnych orkiestr na świecie. Za parę lat z pewnością będzie o nich głośno – podkreśla.

Na koncert „Academia Virtuosi” Baltic Neopolis Orchestra zaprasza we wtorek, 27 lutego, o godz. 19:00 do Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki (al. Niepodległości 40). Wstęp jest wolny, ale obowiązują wcześniej zapisy pod nr 660 362 575. Liczba miejsc ograniczona.

Projekt „stART – cykl koncertów” to cykl koncertów a jednocześnie program edukacyjny stworzony przez szczecińską orkiestrę kameralną Baltic Neopolis Orchestra. Projekt corocznie umożliwia młodym, wyłonionym drogą przesłuchań, muzykom udział wraz z wybitnymi artystami w dedykowanym dla nich cyklu koncertów kameralnych, solowych oraz w najbardziej prestiżowych koncertach orkiestry BNO. Koncerty, próby, warsztaty dla uczestników programu są prowadzone przez tak wybitnych artystów jak m.in.: Vasko Vassilev (Covent Garden Opera House), Daniel Stabrawa (koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej), Tomasz Tomaszewski (Deutsche Oper), Fedor Rudin (koncertmistrz Filharmonii Wiedeńskiej), Xuan Du (koncertmistrz Chińskiej Opery Narodowej w Pekinie), a także liderów Baltic Neopolis Orchestra. Oprócz aktywnego uczestnictwa w koncertach w kraju w trakcie sezonu artystycznego, dla najlepszych przewidziano możliwość wzięcia udziału w koncertach za granicą.

„stART – cykl koncertów” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Mecenasem stażu jest SANPROBI sp. z o.o. sp. k.

Mecenasem orkiestry jest Land Rover Bońkowscy British Auto.