Czy współpraca pomiędzy biznesem i nauką jest możliwa? Okazuje się, że tak, najlepszym dowodem jest na to pierwszy etap projektu „Innowacja poprzez co-munikację”, który właśnie dobiegł końca.

 

Półroczny, płatny staż wspólnej pracy na uczelni oraz na terenie firm był doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów w branży, ale przede wszystkim do tego, by skonfrontować wiedzę teoretyczną i praktyczną. Na wczorajszym spotkaniu w Strefie 89 uczestnicy stażu podzielili się swoimi wnioskami.

Zarówno pracownicy naukowi jak i przedstawiciele biznesowi przyznali, że dzięki udziałowi w projekcie mogli poszerzyć wiedzę i doświadczenie zawodowe. Udział w stażu to dla naukowców możliwość przekonania się jak teoretyczne zagadnienia są wprowadzane w życie, a dla przedstawicieli firm możliwość skorzystania z badań naukowych oraz trudno dostępnych publikacji naukowych.

Karolina miała okazję zdobyć praktyczną wiedzę, przekazać ją studentom, miała okazję pooglądać instalację, pochodzić, pozaglądać wszędzie, gdzie miała potrzebę, porozmawiać z ludźmi i dzięki temu uzyskać tę wiedzę, której nie da się wyczytać z książek. Ja natomiast mogłam skorzystać z zasobów literatury dostępnych na uczelni, mogłam poszerzyć swoją wiedzę, ponieważ my nie dysponujemy tak bogatymi zbiorami. - mówi Izabella Jasińska, Spółka Grupa Azoty goszcząca na terenie firmy młodą doktorantkę.

Głównym celem wszystkich uczestników stażu był transfer wiedzy, który umożliwił im wymianę doświadczeń.

Bardzo ważna jest wymiana doświadczeń i informacji. I oczywiście możliwość wykorzystania ich w pracy zawodowej czy – tak jak w moim przypadku – dydaktycznej – mówi Agnieszka Kochmańska, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, ZUT.

Podczas spotkania podsumowującego półroczną pracę uczestnicy doszli nie tylko do pozytywnych wniosków. Możliwość udziału w projekcie pokazała jak bardzo współpraca pomiędzy nauką i biznesem kuleje. Na razie nauka – przez system pracy jaki prowadzi – nie zawsze ma możliwość, by rozwiązywać problemy biznesu, firmy zaś nie zawsze ze swymi problemami zwracają się do środowisk naukowych.

W biznesie liczy się czas reakcji na problemy w systemie produkcji – mówi Karol Bogusławski z firmy Koschem Ksel-Adamus, firmy produkującej wyroby z tworzyw sztucznych. W nauce rzeczy dzieją się trochę wolniej – zripostowała dr Elżbieta Piesowicz z Wydziału Inżynierii i Mechatroniki ZUT. Dzięki uczestnictwu w projekcie: „Innowacja poprzez co-munikację” przedstawiciele świata nauki i biznesu poznali wzajemne zalety i ograniczenia we wspólnej pracy.

O projekcie

I edycja staży w ramach projektu „Innowacja poprzez co-munikację” zakończyła się w kwietniu 2013 r., II natomiast wystartowała w marcu. Projekt cieszył się popularnością z dwóch powodów: po pierwsze tworzenie trwałych powiązań nauki z biznesem jest we współczesnym świecie konieczne ze względu na szybkie zmiany technologiczne i organizacyjne jakie zachodzą w branżach strategicznych województwa. Po drugie jest realizowany poza uczelniami i powstające start-upy mogą przy okazji skorzystać nieodpłatnie z przestrzeni co-workingowej Strefy 89.