9 pięter, 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, 181 miejsc parkingowych i klasa A – tym, pokrótce, będzie się charakteryzował biurowiec Oxygen, który powstaje na zamówienie Echo Investment. Kielecka firma może się wykazać w tym względzie doświadczeniem, ponieważ ma na swoim koncie aż 10 zrealizowanych podobnych projektów. W końcu Echo postanowiło zainwestować również w biurowy Szczecin.

Budynek ponadczasowy czy wtórny?

Na konferencji prasowej, zwołanej z okazji wmurowania aktu erekcyjnego, oprócz przedstawicieli Echo, pojawił się prezydent Piotr Krzystek oraz architekt biurowca Michał Dolistowski. Swój projekt, młody architekt, określił w ten sposób: „To ma być budynek ponadczasowy, który wraz z mijającym czasem nie straci swoich walorów. Oxygen został zaprojektowany z uwzględnieniem wymagań sąsiadów. Jest to budynek o spokojnej, klasycznej formie i elegancki w swojej prostocie.”

Chociaż nie wszystkim spodobał się projekt Dolistowskiego. Niektórzy podczas konferencji zarzucili Dolistowskiemu, że jego budynek jest nieciekawy i wtórny. Wypomniano kieleckiej firmie centrum handlowe Galaxy, które według części szczecinian nie zachwyca formą.

„Nie wykluczamy, że w przyszłości budynek zostanie przebudowany” – odpowiedzieli enigmatycznie przedstawiciele Echo.

 

Wnętrze biurowca

Wizytówką nowego biurowca ma być hol, który ma się charakteryzować, według Echo, drewnianymi wykończeniami oraz dużą ilością światła. Na parterze oprócz przestronnej recepcji, kielecka spółka ma zamiar ulokować dwa oddziały bankowe, kawiarnię z barem, salonik prasowy oraz klub fitness. Natomiast w podziemiach ma powstać parking na 132 miejsc.

Każde piętro budynku powyżej parteru wynajmujące firmy będą mogły przystosować do swoich potrzeb. Pomiędzy kondygnacjami ma kursować 6 szybkobieżnych wind. Echo tworząc biurowiec chce go zaproponować nie tylko dużym firmom, ale również tym mniejszym, które mogłyby wynająć np. tylko jedną czwartą piętra.

 

Jakie firmy wybiorą Oxygen?

W budowie biurowca biorą udział szczecińskie firmy. Oddanie budynku planuje się w grudniu 2009 roku. Swojej radości nie krył prezydent Krzystek, który stwierdził, że w ten sposób można zacząć wykorzystywać „potencjał naszego miasta tkwiący w licznych uczelniach znajdujących się na jego terenie.” Prezydent przyznał, że do tej pory Szczecin borykał się z problemami braku wystarczającej ilości powierzchni biurowej do wynajęcia. Teraz, dzięki m.in. inwestycji Echo Investment, ta sytuacja ma się zmienić.

Przedstawiciele Echo przyznali, że szczecińskie firmy wykazują spore zainteresowanie inwestycją. Nie chciano wymienić nazw tych przedsiębiorstw, podając jedynie branże zainteresowanych: finansowa, medyczna, IT i outsourcingowa. Jeden metr kwadratowy pod wynajem będzie kosztował ok. 16,5 euro.