Teatr Współczesny obniża ceny biletów na spektakl „Akropolis” w reż. Anny Augustynowicz. To w ramach akcji „Wyspiański i gra wyobraźni – klasyka dostępna”.

„Akropolis” jest jednym z najbardziej zagadkowych dramatów Wyspiańskiego. „Akropolis” w reż. Augustynowicz, jak czytamy na stronie Teatru Współczesnego, to spektakl intensywny, rytmiczny, pełen energii całego zespołu aktorskiego, który odsyła do spraw publicznych, wciąż aktualnych opowieści z historii kultury europejskiej.

Akcja sztuki umiejscowiona została „na Wawelu w noc Wielką Zmartwychwstania”. W tak ważnym dla Polaków i ich tożsamości miejscu, dialogują ze sobą Anioły i postaci z arrasów – Helena i Parys, Priam, Hekuba i Kasandra czy Poliksena. Na scenie pojawiają się też biblijni bracia Ezaw i Jakub, a także Rebeka i Izaak. Wyspiański pozwolił zatem mówić osobom symbolizującym ważne nurty europejskiej kultury, ożywiając w ten sposób klasykę, ale też kierując widza w stronę własnej koncepcji odradzającej się Polski (w momencie wydania "Akropolis", czyli w 1904 roku, będącej jak wiemy pod zaborami). W jego widzeniu teatr był świątynią pozytywnej metamorfozy człowieka i aktywności zmierzającej do zmian. 

W listopadzie „Akropolis” w reż. Augustynowicz Teatr Współczesny prezentuje w ramach akcji „Wyspiański i gra wyobraźni – klasyka dostępna”. W związku z tym cena biletów na ten spektakl została obniżona do 9 zł.

Na sztukę w promocyjnej cenie można się wybrać w najbliższą środę (25 listopada) i sobotę (28 listopada) o godz. 19:00 oraz czwartek (26 listopada) i piątek (27 listopada) o godz. 13:00. Spektakl wystawiany jest na Dużej Scenie.


foto: Piotr Nykowski

Bilet na „Akropolis” upoważnia również do wstępu na dwie wystawy prezentowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie, tj. „Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów” i „Magazyn Sztuki Dawnej – sztuka na Pomorzu od XII do XVII wieku”.

W szczecińskim Teatrze Współczesnym Anna Augustynowicz wyreżyserowała cały tryptyk sztuk Wyspiańskiego. Poza „Akropolis”, także „Wyzwolenie” i „Wesele”. Premiera „Akropolis” miała miejsce w marcu tego roku. Spektakl został nominowany do tegorocznej edycji plebiscytu Bursztynowy Pierścień, którego wyniki poznamy 30 listopada.