Tramwaje Szczecińskie zamierzają kupić komplet elementów potrzebnych do montażu dwóch tramwajów dwukierunkowych, które później zostaną złożone w Szczecinie przez pracowników spółki. Zainteresowana tym zamówieniem jest firma Modertrans Poznań – wcześniejszy dostawca części do czterech tramwajów dwukierunkowych, jeżdżących już po ulicach naszego miasta.

Oferta spółki Modertrans Poznań opiewa na 15,2 mln zł i mieści się w budżecie zamawiającego (15,6 mln zł). Decyzja o podpisaniu umowy zapadnie po analizie propozycji.

Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie dostarczenie nowych nadwozi, elementów, podzespołów, wyposażenia, części mechanicznych i elektrycznych. Pierwszy komplet musi trafić do Szczecina w nieco ponad 5 miesięcy od podpisania umowy (160 dni), a drugi po ponad 7 miesiącach (220 dni). Samo składanie pojazdów zajmie ok. 2 miesiące.

Nowe tramwaje będą przegubowe, wieloczłonowe i częściowo niskopodłogowe. Nie potrzebują pętli, więc mają być wykorzystywane również podczas remontów, gdy trzeba będzie skrócić trasę linii.

Gdy Modertrans Poznań wygrywał podobny przetarg w 2020 roku, dwa tramwaje dwukierunkowe kosztowały 12,5 mln zł (później miasto skorzystało z opcji dostarczenia dwóch kolejnych). Teraz cena wzrosła więc o prawie 3 mln zł.