Mieszkańcy i aktywiści wielokrotnie już krytykowali stan drogi rowerowej na skarpie przy ulicy Szafera. Zwracali uwagę na niebezpieczne betonowe przeszkody i odłamki krawężnika, które stwarzały zagrożenie dla jednośladów. Teraz magistrat poinformował, że wkrótce ma się rozpocząć naprawa – zarówno drogi rowerowej, jak i samej skarpy.

Swego czasu pierwsze skrzypce nieudanej realizacji grała mata rozchodnikowa, która w sierpniu ubiegłego roku spłynęła ze skarpy. Od kilku miesięcy mieszkańcy osiedla Zawadzkiego-Klonowica zwracają uwagę na inny, poważniejszy problem – drogę rowerową, która biegnie na szczycie wzniesienia. Jej fragmenty zaczęły odpadać, a dwa betonowe łuki mają stwarzać zagrożenie dla rowerzystów.

„To naprawdę wstyd. Straszna bylejakość na każdym kroku tej inwestycji. Włącznie ze ścieżką rowerową”. „Fuszera najwyższej klasy”. „Następny bubel”. „Zawsze kiedy tam idę, to się z tego śmieję”. „Szczecin to urbanistyczny żart bez pointy” – czytamy komentarze mieszkańców

Miały chronić skarpę przed rozmyciem

Teraz zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera poinformował, że już wkrótce mają rozpocząć się prace naprawcze, które wykonawca ma zrealizować we własnym zakresie. Wyjaśnia także kwestie betonowych łuków.

„Tymczasowe zabezpieczenia w postaci betonowego wałka ochronnego wykonał generalny wykonawca w celu ochrony skarpy przed rozmyciem. Roślinność do czasu ukorzenienia jest narażona na uszkodzenie poprzez wodę spływającą z nawierzchni ścieżki” – czytamy wytłumaczenie Michała Przepiery.

120 dni na prace naprawcze

Wątpliwość budzą także niebieskie rury odpływowe, które nie wpływają pozytywnie na – i tak już zaburzoną – estetykę skarpy. Zastępca prezydenta Szczecina zapewnia, że „nie jest to rozwiązanie ostateczne”.

„W projekcie naprawczym skarpy przewidziany jest trwały odbiór wód opadowych z górnej części skarpy i sprowadzenie ich do systemy odwodnienia” – informuje Michał Przepiera. „Sprowadzenie wód opadowych zostanie wykonane poprzez skanalizowanie wody na krawędzi ścieżki rowerowej i sprowadzenie jej ściekami do wpustów deszczowych na jezdni”.

Prace naprawcze mają rozpocząć się w II kwartale 2022 roku. Wykonawca będzie miał 120 dni na ich wykonanie, licząc od dnia podpisania umowy.