Politycy Prawa i Sprawiedliwości ze Szczecina i regionu podsumowali kampanię wyborczą. Spotkanie miało słodko-gorzki charakter. Z jednej strony nie zabrakło akcentów radości – PiS wybory wygrało i utrzymało stan posiadania parlamentarnego w okręgach 40 i 41, ale z drugiej strony rządowe fotele zamieni na opozycyjne ławy sejmowe.

„Przełom tysiąclecia” – PiS podsumowuje rządy na Pomorzu Zachodnim

Joachim Brudziński podczas spotkania z dziennikarzami dziękował wyborcom za dobre wyniki w Szczecinie i Koszalinie, ale przyznał, że w niektórych regionach w Polsce partia straciła poparcie.

– Będziemy konstruktywną, ale twardą opozycją. Jedno jest pewne, tutaj na Pomorzu Zachodnim, lekko mieć nie będą – mówił Brudziński. – Będziemy patrzeć na ręce, rozliczać z decyzji i nie pozwolimy zmarnować tego, co zrobiliśmy przez 8 lat. Możemy spojrzeć w oczy każdemu mieszkańcowi Szczecina i regionu. Tyle, ile rząd PiS zrobił dla Pomorza Zachodniego, to „przełom tysiąclecia”.

Eurodeputowany dodał, że „nie będzie chować się za niczyimi plecami” i jest do dyspozycji Jarosława Kaczyńskiego w kontekście rozliczeń za kampanię wyborczą. Przypomnijmy, że to właśnie szczeciński polityk stał na czele sztabu wyborczego PiS.

W podobnym tonie wypowiadał się wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk: – Szczecin stał się mocnym ośrodkiem gospodarczym, co było historią w ramach rządów naszych poprzedników. Zrealizowaliśmy inwestycje, które kiedyś były niemożliwe do realizacji. Mamy program kontynuacji, jesteśmy gotowi to robić, gdy suweren będzie mieć dość niespełnionych obietnic (PO przyp. red.). 

Mandatów tyle samo, ale na poselskich stanowiskach zmiany

Prawo i Sprawiedliwość w skali kraju wygrało wybory z poparciem ponad 35%. W Szczecinie i Koszalinie PiS musiało oddać palmę pierwszeństwa Koalicji Obywatelskiej, choć w przypadku obu okręgów liczba posiadanych mandatów nie uległa zmianie. Koszalin w kadencji 2023-2027 PiS reprezentować będą ci sami politycy: Czesław Hoc, Paweł Szefernaker i Małgorzata Golińska. W okręgu szczecińskim po kilku kadencjach z sejmem żegnają się Leszek Dobrzyński i Michał Jach. Nowymi posłami zostali wojewoda Zbigniew Bogucki i radny Dariusz Matecki. Parlamentarne mandaty odnowili Marek Gróbarczyk i Artur Szałabawka.

Mandatów nie otrzymały kandydatki do senatu: Agnieszka Kurzawa i Halina Szymańska.