Z ulicy tymczasowo znikną auta, a zamiast nich pojawią się aktywiści i lokalni przedsiębiorcy z licznymi warsztatami, pokazami i zabawami. Odbędzie się też koncert, parada hulajnóg, a na dzieci będzie czekał mobilny plac zabaw. Ul. Rayskiego dziś jeszcze bardziej będzie tętnić życiem! Sprawdźcie, co tam się będzie działo!

Ul. Rayskiego – jedna z najchętniej odwiedzanych ulic w mieście – stanie się dziś (19 września) przestrzenią aktywności i zabawy. Znajdą tam coś dla siebie zarówno mali, jak i duzi. W programie zaplanowano m.in. warsztaty, koncert, akademię deskorolki, uliczne studio portretowe i wiele więcej, a to wszystko z muzyką w tle. Będzie można też rozsiąść się wygodnie w zlokalizowanych tam lokalach - wiele z nich przewiduje tego dnia zniżki i promocje! W trakcie „Rajskiego dnia na Rayskiego” odbędzie się też spacer śladem śródmiejskich mozaik (start o 12:00, zbiórka przy zegarze na deptaku Bogusława) i odsłonięcie najnowszej z nich - mozaiki REJS (o godz. 14:00).

Rajski dzień na Rayskiego odbywa się w ramach Święta Śródmieścia 2020. To okazja, by świętować lokalnie i poznawać najbliższe otoczenie w inny niż na co dzień sposób.

Wydarzenie ma też promować tymczasowe, alternatywne formy korzystania z centrów miast poprzez oddanie ich mieszkańcom do celów innych niż tylko komunikacyjne. Co ważne, tego dnia ulica będzie zamknięta dla ruchu samochodowego w godzinach 11.00-21.00.

Wszystkie uczestniczki i wszyscy uczestnicy proszeni są o bezwzględne zachowywanie dystansu od innych, a także zakładanie maseczek/przyłbic ochronnych. Organizator rezerwuje sobie prawo odmowy udziału w wydarzeniu tym osobom, które będą narażały siebie i innych.

Organizatorzy: Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin. Działanie jest realizowane przy wsparciu Gminy Miasto Szczecin i Programu „Bosman dla Regionu”.


Szczegółowy program:

12.00-18.00 Rajskie dźwięki na Rayskiego (DJ człowiek)

Całodniowe rajskie dźwięki serwowane przez człowieka. Można spodziewać się polskich hitów z zeszłego wieku oraz harmonijnych brzmień prosto spod drzewa Dobra i Zła. człowiek - muzyczny podróżnik, lubujący się w nieoczywistych brzmieniach i żywych instrumentach. Uważnie wsłuchujący się w sekcję rytmiczną, szukający dobrze opowiedzianych historii w harmonii i melodii. Dobrze mu wchodzi jazz, house, disco, soul oraz czarna kawa mocno palona z nikotyną.

12.00-18.00 Uliczne studio portretowe (Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne)

Uliczne studio portretowe na ul. Rayskiego! W ramach Święta Śródmieścia Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza do tymczasowego atelier, gdzie będzie można zrobić sobie bezpłatnie zdjęcie - indywidualnie, z rodziną, z przyjaciółmi z podwórka, czy sąsiadami. Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne liczy sobie już ponad 60 lat! Zrzesza fotografików amatorów oraz profesjonalistów – wszystkich, dla których fotografia i fotografowanie są pasją, a nawet sposobem i stylem życia. Działalność STF to przede wszystkim regularne spotkania członków, plenery oraz akcje fotograficzne. Prace powstałe w oparciu o wspólne fotografowanie publikują w Internecie oraz pokazujemy na wystawach czy w albumach. Współpracują z grupami fotograficznymi z Polski i zagranicy oraz instytucjami kultury. Członkowie i sympatycy STF stanowią grupę, której członkowie skupieni na wspólnej pasji dzielą się wiedzą i wspomagają w działalności artystycznej. Wśród nich są także osoby nadal korzystające z technik tradycyjnych a nawet szlachetnych.

12.00-20.00 Strajkuj dla klimatu! (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Szczecin)

Klimat leży Ci na sercu? Spotkaj się z ekipą szczecińskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i weź udział we wspólnym działaniu! Tego dnia MSK będzie na ul. Rayskiego z własnym stoiskiem, przy którym będzie można porozmawiać z młodymi aktywistami oraz skosztować m.in. wegańskich wypieków. O godz. 15.00 natomiast można dołączyć do wspólnego tworzenia transparentów na najbliższy strajk, który odbędzie się w piątek, 25 września, o godzinie 12.00 na pl. Armii Krajowej. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Szczecin to ruch społeczny zwracający uwagę na zmianę klimatu i domagający się działań rządów na całym świecie w związku z katastrofą klimatyczną, do której prowadzą ich decyzje.

13.00-15.00 Warsztaty Akademii Deskorolki (Stowarzyszenie Sportowe Switch i Akademia Deskorolki)

Deskorolka zadebiutuje na olimpiadzie w Tokio 2020 i staje się oficjalnie dyscypliną sportową! Szczecińska Akademia Deskorolki jest już na to gotowa - mają ukończone wszystkie niezbędne szkolenia do nauczania przyszłych olimpijczyków! Podczas Rajskiego dnia na Rayskiego będą na Was czekać z warsztatami pod okiem certyfikowanych instruktorów Polish Skate Federation - oficjalnej komisji w Polskim Związku Sportów Wrotkarskich. Podczas wydarzenia uczestnicy nauczą się podstawowych manewrów deskorolkowych, poprawią koordynację ruchową, poznają zasady bezpiecznej jazdy i wykonają swój pierwszy trik deskorolkowy! Krótko - poznają podstawy deskorolki. Będzie można wziąć udział w jednym z dwóch bloków szkoleniowych, po 45 minut każdy. Zapisy na miejscu, w każdym bloku może wziąć udział maksymalnie 12 osób. Osoby niepełnoletnie - wymagana jest zgoda opiekuna (do podpisania na miejscu).

14.00-16.00 Wędrujące pudło, czyli mobilny plac zabaw

Wędrujące pudło, czyli mobilny plac zabaw, zaprasza dzieci w każdym wieku do twórczej i swobodnej zabawy! Czym jest wędrujące pudło? To mobilny plac zabaw! Pudło na kółkach – stworzone przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI z myślą o najmłodszych mieszkańcach i miejskich podwórkach – jest punktem wyjścia do zabawy. Skrywa w sobie wiele niespodzianek i pozwoli odkryć Śródmieście na nowo. Każdy młody mieszkaniec miasta będzie mógł zrobić tatuaż, niezwykły portret, zobrazować miasto i stworzyć flagę, by wspólnie świętować! Z pudłem wędrują fantastyczne animatorki - Ania Biały i Marta Wróblewska.

14.00-18.00 #activeEUROPE (Stowarzyszenie Polites)

Co w Szczecinie robią wolontariusze europejscy? Czy mogą się zaangażować w działania Twojej organizacji? Zapraszamy serdecznie do rozmowy i zabawy z wolontariuszami projektu #activeEUROPE realizowanego w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności.

15.00-16.00 Hulaj Dusza #3: Kółka w ruch! - zabawy i parada na hulajnogach (Idee przez miasto)

Dołącz do wspólnej zabawy na hulajnogach! W sobotę 19 września o godz. 15.00 zabierz swoją hulajnogę na ul. Rayskiego, którą zamienimy w przestrzeń miejskich zabaw na kółkach. A już ok. godz. 15.30 rozpocznie się niezwykła parada hulajnóg, która poprzez śródmiejskie ulice poprowadzi na pl. Adamowicza. Tam od 16.00 czekać będzie ekipa quic-app.eu, która poprowadzi zabawy i lekcje jazdy. Na finał - uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Kto jeździ na hulajnodze - konkurs na nazwę” oraz rozdanie nagród. Idee przez miasto mówią o sobie: „Naszymi ideami są: aktywna mobilność, przestrzenie przyjazne pieszym w każdym wieku, zielone miasto i zaangażowani mieszkańcy. Edukujemy, aktywizujemy mieszkańców i współpracujemy z samorządem. Przez miasto idziemy od 2005 roku, od 2020 pod nowym szyldem”.

16.00-18.00 Szybka randka z wolontariatem (Stowarzyszenie Polites)

Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Stowarzyszenie POLITES po dłuższej przerwie zapraszają na Szybką Randkę z Wolontariatem! Szybka Randka to okazja do rozmowy, zadania pytań bezpośrednio i spotkania z wolontariuszami działającymi w różnych organizacjach i instytucjach. Tym razem, ponieważ jest to Święto Śródmieścia, poza wolontariuszami z programów Pierwsza Pomoc w Lekcjach i #SzczecinPomaga, obecni będą też wolontariusze z organizacji działających w Śródmieściu. Myślisz o wolontariacie? Przyjdź i dowiedz się, z czym to się je z pierwszej ręki!

19.00-20.00 Koncert „Muzyka w przestrzeni” (Nasze Śródmieście, Tu.Centrum Szczecin)

Beethovenizacja, czyli kolejna odsłona serii koncertów pn. „Muzyka w przestrzeni”, która zagości na ul. Rayskiego w ramach Święta Śródmieścia 2020. Start o 19.00 - na miejscu dostępnych będzie kilkadziesiąt leżaków. Można przyjść ze swoim krzesłem!

Sztuka odzysku z Bosmanem | strefa warsztatowa

12.00-15.00 Warsztaty: Rosnące żarówki (Majsterkownia Szczecin)

Jeśli lubisz majsterkować i kochasz rośliny ten warsztat jest dla Ciebie! Spróbuj swoich sił w majsterkowaniu z Majsterkownią Szczecin. W temacie roślin nigdy nie mówią „less” i z okazji Święta Śródmieścia zapraszają na warsztaty, podczas których zdradzą, jak przeznaczyć jeszcze więcej miejsca na rośliny w mieszkaniu. Dając drugie życie zużytym żarówkom uczestnicy stworzą efektowne miniwazony, które nie tylko będą bardzo praktyczne, ale też pięknie udekorują Twoje mieszkanie. Zajęcia odbędą się w 2 turach - o 12.00 i 13.30. UWAGA! Na warsztatach obowiązuje ograniczona liczba miejsc - zapisy przez profil Majsterkownia Szczecin na Facebooku w wiadomości prywatnej.

12.00-13.30 Zielone pogotowie: naturalne odżywki dla roślin (Katarzyna Sadowska / greensy)

Zielone pogotowie na Święcie Śródmieścia! Spotkanie poprowadzi specjalistka od roślin, Kasia Sadowska, a porozmawiamy o domowych, naturalnych sposobach odżywienia i ochrony naszych roślin. Przygotujemy własną mieszankę ze składników, które można znaleźć w każdym domu. Uczestnicy dowiedzą się także, jak zadbać o swoje rośliny w sezonie jesienno-zimowym. Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność przybycia!

15.00-18.00 Szybkie pikle (Tkacz Towarzyski)

Smaki kończącego się lata i przypomnienie wakacyjnych wojaży zapewniają... przyprawy! Zapraszamy na pokaz kulinarny w trakcie Święta Śródmieścia, który poprowadzi inicjatywa kulinarna Tkacz Towarzyski. Będzie można zobaczyć, jak przygotować wegańskie kofty z grilla oraz szybkie pikle z sezonowych warzyw, a następnie posmakować ich wersji tego egzotycznego, grillowego przysmaku wraz z pysznymi dodatkami, zapakowanymi w świeżutką pitę prosto z piekarni państwa Reczyńskich.

15.00-18.00 Sito na siacie (Patrycja Makarewicz-Leszczyńska)

Mamy nadzieję, że po sprawunki w Śródmieściu chodzicie tylko z własną siatką! Podczas Rajskiego dnia na ul. Rayskiego będziecie mogli stać się posiadaczami torby z wyjątkowym nadrukiem. W dosłownie kilka minut, dzięki sitodrukowi, będzie można ozdobić własne materiałowe siatki i zadać na mieście dodatkowego szyku. Można przynieść swoje torby (im jaśniejsza tym lepiej będzie widać nadruk) lub skorzystać z naszych zasobów. W tajniki sitodruku wprowadzi Patrycja Makarewicz-Leszczyńska.