Na pół roku przed wyborami samorządowymi będziemy mieć w Szczecinie dwóch nowych radnych. Patryka Jaskulskiego zastąpi aktywista Zielonych Andrzej Radziwinowicz, a Dariusza Mateckiego – ekspert ds. gospodarki morskiej związany z Terminalami Świnoujskimi, czyli Dariusz Smoliński.

Drugi „Zielony” w szczecińskiej radzie miasta

Imponujące wyniki do parlamentu, które osiągnęli Jaskulski i Matecki, sprawiają, że na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi do składu rady miasta dojdzie dwóch nowych radnych.

Patryka Jaskulskiego zastąpi Andrzej Radziwinowicz. Dzisiaj polityk Zielonych, a w 2018 roku przedstawiciel Nowoczesnej. Radziwinowicz startował z trzeciego miejsca na liście KO i osiągnął w wyborach bardzo dobry wynik ponad 1600 głosów, co na Pogodnie jednak nie przełożyło się na mandat.

– Przyjmuję mandat. Przygotowywałem się już raczej do wyborów samorządowych, ale imponujący wynik Patryka Jaskulskiego pozwoli zadebiutować już teraz – mówi Radziwinowicz.

Czy będzie aktywnym radnym? Samorządowiec w ostatnim czasie zasłynął choćby nagłośnieniem tematu budowy nowego obiektu mieszkalnego przy ul. Szymanowskiego, co mocno oburzyło mieszkańców miasta.

– Raczej wstąpię do klubu Koalicji Obywatelskiej, ale będę mieć własne zdanie – dodaje Radziwinowicz. Samorządowiec będzie jednym z dwóch przedstawicieli Zielonych w szczecińskiej radzie miasta. Radnym pozostanie Przemysław Słowik, który nie zdobył mandatu poselskiego w Koszalinie. 

 „Chcę coś zrobić dla miasta”. Smoliński zamiast Mateckiego

Prezes Terminali Świnoujskich Dariusz Smoliński w 2018 roku wystartował z trzeciego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości na północy Szczecina. Teraz pozwoli mu to objąć mandat radnego. Smoliński zapowiada, że będzie aktywnym radnym i już ma sporo pomysłów do realizacji.

– Przyjmę mandat, bardzo dziękuję za zaufanie i obiecuję nie rozczarować tych, którzy w 2018 roku na mnie głosowali. To olbrzymi zaszczyt, zamierzam być aktywnym radnym – mówi Dariusz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości. – Chcę coś zrobić dla miasta, mam pewne pomysły – dodaje polityk. 

Smoliński zastąpi w radzie miasta Dariusza Mateckiego, który zdobył prawie 15 tysięcy głosów w wyborach do sejmu.

Inni radni Szczecina, którzy startowali w wyborach: Agnieszka Kurzawa, Przemysław Słowik i Urszula Pańka, nie dostali się do sejmu. To znaczy, że do rady miasta nie trafią samorządowcy, którzy mogliby ich zastąpić: Rafał Naglik, Krzysztof Barczyk i Jolanta Tryszkiewicz.