Widać już nowe perony, wiaty przystankowe, szyny i przejścia dla pieszych – torowa rewolucja na modernizowanym odcinku alei Wyzwolenia idzie do przodu, a w najbliższą sobotę prace obejmą plac Witosa. To oznacza zmiany nie tylko dla kierowców, ale i pasażerów komunikacji miejskiej.

Im bliżej centrum, tym więcej widać efektów torowej rewolucji na modernizowanym odcinku al. Wyzwolenia. Przy placu Rodła gotowe są już nowe perony wraz z wiatami przystankowymi. Dodatkowo wydzielony został tor dla tramwajów linii nr 12 oraz gotowe jest już przejście dla pieszych, które powstało naprzeciwko wieżowca Pazim.

Wśród nowości jest również zmiana lokalizacji przystanku tramwajowego w stronę Niebuszewa. Przed modernizacją miał miejsce za skrzyżowaniem ulic Malczewskiego i Rayskiego. Teraz znajduje się przed krzyżówką – tym samym tramwaje nie będą musiały zatrzymywać się na światłach.

– Wykonawca prowadzi swoje działania w kilku miejscach jednocześnie, a postęp prac zależy od odcinka – dodaje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowa Tramwajów Szczecińskich. – W ostatnich dniach prowadzone były prace rozbiórkowe na peronie „Kołłątaja” oraz pojawiła się płyta torowa na alei Wyzwolenia.

W rejonie Niebuszewa i Centrum prowadzone są głównie roboty brukarskie oraz bitumiczne. Natomiast już w najbliższą sobotę prace w ramach torowej rewolucji obejmą niewielki plac Witosa w pobliżu Centrum Handlowego „Fala”. Zamknięty zostanie m.in. przejazd przez torowisko, co oznacza zmiany nie tylko dla kierowców, ale i pasażerów autobusów linii 87.

W kierunku pętli „Podbórz” autobusy będą jeździć przez al. Jana Pawła II, plac Grunwaldzki, al. Jana Pawła II, ul. Felczaka, ul. Monte Cassino, rondo Giedroycia, ul. Kołłątaja do przystanku „Niemcewicza” i dalej bez zmian. Tym samym z obsługi wyłączone zostaną przystanki „plac Grunwaldzki”, „Śląska”, „Wąska”, „Odzieżowa”, „Ofiar Oświęcimia”, „Kołłątaja”.

Dodatkowo uruchomione zostaną przystanki „plac Grunwaldzki” (w ciągu al. Jana Pawła II), „Felczaka” (za skrzyżowaniem z ul. Felczaka z al. Jana Pawła II), „Jasne Błonia” (w ciągu ul. Piotra Skargi), „Kołłątaja” (w ciągu ul. Piotra Skargi przed rondem Giedroycia).

Zmiany zajdą również w kierunku Dworca Głównego. Od przystanku „Wąska Floating Arena” autobusy będą kursować przez ul. Felczaka i al. Jana Pawła II do przystanku „plac Grunwaldzki”. Peron „Urząd Miasta” zlokalizowany będzie w ciągu al. Jana Pawła II (za skrzyżowaniem z ul. Felczaka). Tym samym zlikwidowany zostanie przystanek w ciągu ul. Niedziałkowskiego.

fot. K. Nawrocka