Kamienica przy al. Wyzwolenia 50 jest od niedawna pięknym hotelem. Nie zawsze tak było. Do tej pory losy tego budynku były nierozerwalnie związane z przemysłem odzieżowym. Nie tylko po wojnie, kiedy powstało imperium Dany szyjące ubrania dla kobiet, ale również przed.

Raz odzież damska, a raz męska

Budynek dzisiejszego hotelu "Dana", aż trudno uwierzyć, nie ma nawet 100 lat. Jeszcze w 1917 roku w tym miejscu był plac budowy. Dopiero dwa lata później przy ówczesnej Pölitzer Strasse 30 powstał obecny budynek, w którym istniejąca do dziś firma Karstadt otworzyła fabrykę odzieży męskiej. Początkowo zajmowała tylko jedno piętro, ale potem zajęła większość z nich, prawdopodobnie oprócz parteru. Poza Herrenkleiderfabrik w budynku znalazł się również oddział farbiarni Otta Badera z Dąbia, sklep z cygarami Bülow, fryzjer Gabriel oraz drogeria Wildego. Po wojnie budynek nie utracił swojego odzieżowego charakteru. Ulokowano w nim siedzibę państwowych Zakładów Odzieżowych, od 1967 roku noszących nazwę "Dana".

 

Szczeciński dom handlowy Karstadta chlubą Niemiec

Szczeciński oddział Karstadta to była nie tylko fabryka przy byłej Pölizer Strasse. Przy ul. Wyszyńskiego w miejscu istniejącego dzisiaj hotelu Campanille zbudowano w 1915 roku nowoczesny na tamte czasy dom handlowy wzorujący się na podobnym obiekcie w Hamburgu wybudowanym z kolei w 1912 roku. Hamburskie centrum handlowe było pewnego rodzaju rewolucją w wilhelmińskich Niemczech. Do tej pory domy towarowe rozrastały się w parterach kamienic. Nie budowano dla nich specjalnych budynków jak we Francji, Anglii czy we Włoszech. Podobnie, jak w całym Niemczech, było w Szczecinie. Karstadt istniał w naszym mieście już przed 1915 roku, ale zajmował połączone lokale parterów kamienic zlokalizowanych przy byłej Breite Strasse (ul. Wyszyńskiego). Cała ta ulica to było handlowe serce Szczecina. Niedaleko stąd znajdowało się również najważniejsze, miejskie targowisko przy obecnym pl. Tobruckim.

 

Jak powstał Karstadt?

Szczecin, jak widać, był ważnym miastem dla niemieckiej firmy Karstadt, która zresztą istnieje do dziś i wielu szczecinianom kojarzy się z zapadającym w pamięć, monumentalnym budynkiem z centrum Berlina. To handlowe imperium założył w 1881 roku Rudolph Karstadt. Pierwsze dwa sklepy powstały w Wismarze i Lubece. Jednak prawdziwym przełomem w funkcjonowaniu firmy było właśnie wybudowanie nowoczesnych domów handlowych w Hamburgu i Szczecinie. Jeszcze większym obiektem stał się wybudowany w 1929 roku dziewięciopiętrowy obiekt w Berlinie w dzielnicy Kreuzberg. Jego powierzchnia wynosiła aż 72 000 m kw. Początkowo pracowało w nim 4000 pracowników.

 

Ciężkie czasy dla Karstadta

Lata trzydzieste to kryzys gospodarczy i nazistowskie represje, ponieważ domy handlowe uznano za żydowski wynalazek. Strat dopełniła II wojna światowa, kiedy Karstadt stracił te sklepy, które znalazły się na terenie późniejszego NRD oraz te zlokalizowane w miastach na wschód od Odry i Nysy np. w Szczecinie. Tereny te, jak wiadomo, przypadły Polsce. Pomimo tych przeciwności, Karstadtowi udało się przetrwać, a nawet dynamicznie się rozwinąć. Niestety, ostatnie lata są złe dla firmy. Koncern okazał się niewypłacalny i zamierza w najbliższym czasie zamknąć kilka domów towarowych. W 2016 roku zostanie ich tylko, a może ciągle aż 76. Z tego powodu nie ma szans, aby Karstadt zawitał kiedyś ponownie do Szczecina. Musi najpierw się uratować.