W Szczecinie nie ma wiosny bez krokusów. Ten nowy symbol miasta w najbliższą sobotę po raz kolejny będzie miał swoje święto. Z tej okazji na Jasnych Błoniach zaplanowano targ kwiatowy, turniej frisbee, warsztaty malarskie i wiosenne śniadanie.
Będzie to już trzecia edycja szczecińskiego Święta Krokusa. Jak zapowiada Patrycja Tokarska, organizatorka wydarzenia, pierwsze krokusy pod platanami już kwitną, ale pełnia zjawiska przewidywana jest właśnie w sobotę, 19 marca.

W ramach świętowania na Jasnych Błoniach odbędzie się targ kwiatów i ogrodniczych dodatków. Będzie można obejrzeć i przetestować m.in. samobieżne kosiarki. Z kolei o roślinnych motywach ukrytych w architekturze miasta opowie szczeciński przewodnik Przemek Głowa. Natomiast z zawodnikami drużyn Albatros Ultimate i #967 wszyscy chętni będą mogli zagrać we frisbee ("latające talerze"). Początek turnieju o 11:00, zbiórka i omówienie zasad rozpocznie się o 10:15.

Śniadanie na trawie pełne smakołyków

Nie zabraknie też atrakcji dla smakoszy. Z okazji Święta Krokusa pierwsza wiosenna edycja Śniadania przy Błoniach, podczas którego można kupić i spróbować regionalnych oraz ekologicznych smakołyków, odbędzie się właśnie na Jasnych Błoniach. - Na pewno będzie dużo dobrego jedzenia - mówi nam organizatorka. - Stąd też tegoroczne Święto Krokusa zostało nazwane śniadaniem z krokusem.

Na odwiedzających Jasne Błonia będą też czekały stoiska z naturalnymi lizakami w kształcie kwiatów od Słodkiej Cytrynki, watą cukrową, ręcznie szytymi, skórzanymi butami w krokusowych kolorach i dziecięcą literaturą. Jedną z ciekawostek tegorocznego Święta Krokusa będzie serwis do kawy Krokus z oryginalnej ćmielowskiej porcelany projektu Wincentego Potackiego z 1962 roku.

Krokus od Arobala
Atrakcją warsztatów malarskich będzie print rysunku Arobala - znanego polskiego ilustratora, który specjalnie na szczecińskie święto wyrysował botaniczną budowę krokusów. Printy wraz z opisem botanicznym nowego roślinnego symbolu Szczecina będą rozdawane każdemu chętnemu.

Święto Krokusa na Jasnych Błoniach odbędzie się w sobotę, 19 marca, w godz. 10:00 – 16:00. Udział jest bezpłatny.

Każdego roku rozpościerające się na Jasnych Błoniach dywany krokusów zachwycają szczecinian. Podobno w Polsce większe skupiska tych roślin można zobaczyć tylko w Tatrach. Tak pięknym widokiem nie moglibyśmy się na pewno cieszyć, gdyby nie działania "krokusowej rewolucji", która co roku sadzi tysiące tych pięknych roślin w naszym mieście.

Pierwsza edycja szczecińskiego Święta Krokusa odbyła się w 2014 roku.

Szczegóły wydarzenia można znaleźć tutaj