Nowe osiedla to nowe ulice. Z ich powstawaniem wiąże się nadawanie im często bardzo zaskakujących nazw. Oto kilka przykładów, które można znaleźć w Szczecinie.

Uhonorowanie twórcy

Część nazw szczecińskich ulic pochodzi od postaci z bajek i baśni. Jeśli więc mowa o baśniach, to nie mogło zabraknąć także ulicy poświęconej ich najwybitniejszemu duńskiemu twórcy – Hansowi Christianowi Andersenowi. Można ją znaleźć na szczecińskim Warszewie.

Z baśni i bajek

Najwięcej nietypowych nazw ulic zaczerpniętych zostało w naszym mieście z baśni i bajek. Na Warszewie można znaleźć ulice: Bajkową, Królowej Śniegu, Calineczki, zaś w dzielnicy Bukowo (nie mylić z osiedlem Bukowym) – Baśniową, Jasia i Małgosi czy Kubusia Puchatka.

Godne uwagi są także inne ulice, których nazwy nawiązują do postaci z literatury – Piotrusia Pana oraz Małego Księcia (określana mianem baśni filozoficznej. Obie znajdują się na szczecińskim Bukowie.

Nie należy zapominać również o nazwach ulic zaczerpniętych od postaci z polskiej literatury: Pana Tadeusza, Horeszków, Jacka Soplicy, Księdza Robaka, Janka Muzykanta, Kmicica, Zagłoby czy Zbyszka z Bogdańca.

Z kolei na Warszewie szczecinianie – zwłaszcza ci, którzy pilnie wyczekują Świąt Bożego Narodzenia –znaleźć mogą ulicę Świętego Mikołaja.

Od tytułów książek

Należy podkreślić, że do nazwania części szczecińskich ulic posłużyły klasyczne dzieła literatury takie jak: ”Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, ”Janko Muzykant” Henryka Sienkiewicza czy ”Stara baśń” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Natomiast w przypadku ulicy Zielone Wzgórze jej nazwa nawiązuje do powieści ”Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery.

Z mitologii

Osobną grupę ulic stanowią te, których nazwy pochodzą od postaci z mitologii. Należy tutaj wymienić Feniksa oraz Pegaza. Obie zlokalizowane są na Warszewie.

Za miedzą

Jeszcze większe bogactwo ulic, których nazwy wywodzą się z mitologii, znajduje się w pobliskim Mierzynie. Odnajdziemy tam takie ulice jak: Zeusa, Wenus, Izydy, Orfeusza, Eurydyki, Hermesa czy Temidy.

Jednak najbardziej zaskakującą i atrakcyjną jest Ulica Sezamkowa. Skojarzenie z amerykańskim programem dla dzieci jak najbardziej na miejscu.

Propozycja na Dyngusa

Natomiast wszystkim tym, którzy nie mają pomysłu jak uczcić Śmigus – Dyngus, polecam wybranie się na ulicę Dyngusową – zlokalizowaną na Bukowie. Lepszego miejsca w Szczecinie chyba nie znajdziecie.