Realizując program Acti SENIOR, Bank Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie pokazał, że jego działalność znacznie wykracza poza dystrybucję żywności dla potrzebujących. Przez kilka miesięcy seniorzy z naszego miasta mieli okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, warsztatach zero waste oraz licznych, atrakcyjnych wydarzeniach kulturalnych. – Powstało tutaj wiele cennych przyjaźni. Mam nadzieję, że przetrwają one próbę czasu, a uczestnicy naszego projektu będą aktywnymi seniorami, spragnionymi udziału w nowych wydarzeniach – mówi Piotr Nagórski, prezes Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecnie. Projekt był finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Wieczór z pasjonatem

W poniedziałek, 12 grudnia, w Teatrze Kameralnym w Szczecinie został zorganizowany wieczorek z pasjonatem – Michałem Janickim, aktorem Teatru Polskiego. Artystę można zobaczyć m.in. w spektaklach „Mayday”, w którym wciela się w postać Stanley'a Gardnera, czy „Pensjonacie Pana Bielańskiego”. W tym ostatnim gra Maurycego Stolnika, za co otrzymał w 2018 roku Bursztynowego Pierścienia.

– Pan Michał okazał się być świetnym mówcą i w sposób lekki i przyjemny odpowiadał na pytania uczestników spotkania, w którym wzięli udział seniorzy z naszego projektu – mówi Piotr Nagórski, prezes Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie.

Seniorzy wcześniej uczestniczyli w spektaklach teatralnych, wyjściach do kina czy koncertach w szczecińskich instytucjach kultury.

– Kultura aktywizuje. Wybraliśmy wspólnie z naszymi seniorami wydarzenia, które były dla nich ciekawe, a jednocześnie, w których nie wzięliby udziału, gdyby nie nasze wsparcie. Zależało nam na tym, by projekt Acti SENIOR dał im „coś więcej”, więcej radości z życia – dodaje Nagórski.

Podsumowanie projektu

We wtorek, 20 grudnia, odbyło się podsumowanie trwającego od maja projektu Acti SENIOR, w którym wzięło udział 25 uczestników projektu. To osoby w wieku senioralnym ze Szczecina, Polic i Kołbaskowa. Celem projektu było zapobieganie wykluczeniu społecznemu, ekonomicznemu oraz cyfrowemu, które dotyka osoby w wieku 60+. Zaplanowane działania zakładały również wielowymiarowe wsparcie tych osób, dlatego w rolę indywidulanych mentorów zaangażowało się 8 wolontariuszy Banku Żywności. Dzięki realizacji projektu powstała zintegrowana grupa seniorów, która zaangażowała się w działania na rzecz społeczności lokalnej.