Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna odsłona Szczecin Classic, tym razem pod hasłem „6 zmysł”. To nie tylko 5 koncertów głównych z finałem w filharmonii, ale i majówkowa „Maltówka” z muzycznymi propozycjami dla całych rodzin.

Szósta edycja Szczecin Classic odbędzie się pod hasłem „6 zmysł”. Od 27 kwietnia do 3 maja br. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na koncerty, w których wystąpią cenieni muzycy, m.in. Daniel Stabrawa i Vasko Vassilev. W ramach festiwalu będzie można wysłuchać również młodych, zdolnych polskich twórców. Specjalne miejsce w repertuarze zajmuje także Maltówka, która jak co roku zapewni muzyczne doznania podczas majówki.

Koncerty tylko dla jednego słuchacza

W tym roku w ramach Maltówki zaplanowano koncerty „Silent Piano”, bazujące na autorskim projekcie Barbary Drazkov „Present from the Artist”, czyli cichym performansie słuchawkowym wykonywanym w miejscach publicznych. Pianistka gra na pianinie elektronicznym, do którego podłączone są 2 zestawy słuchawek – jeden dla niej, drugi dla potencjalnego słuchacza. Każdy, kto będzie chciał na chwilę odciąć się od miejskiego zgiełku, będzie mógł wysłuchać utworu granego na żywo w słuchawkach. Akcja odbędzie się 27 kwietnia w okolicach Pomnika Czynu Polaków, Galerii Kaskada oraz kościele na Stołczynie, 28 kwietnia – na Bulwarze Piastowskim i w rejonie Bramy Królewskiej.

Akcja Barbary Drazkov „Present from the Artist”

Propozycje dla aktywnych i milusińskich

Z kolei 1 maja na Jasnych Błoniach będzie można dołączyć do „Jogi dla zmysłów”, którą poprowadzi Iwona Wiewióra. Zajęcia pomogą odnaleźć równowagę ciała i duszy, ukoić myśli i emocje, a to wszystko przy kojącej melodii granej na żywo na łonie natury.

Baltic Neopolis Orchestra nie zapomniała o najmłodszych i 2 maja zaprasza do Technoparku Pomerania na „Bajkową relaksację dla dzieci”. Podczas tych specjalnych zajęć dzieci oraz dorośli będą mieli okazję zanurzyć się w przyjemnym świecie opowieści i relaksu. Słuchacze będą podróżować poprzez bajki, które nie tylko rozbudzą wyobraźnię, ale także pomogą wyciszyć umysł i odprężyć ciało.

Taki koncert wydarzy się tylko raz

Na zakończenie Maltówki zaplanowano koncert „Music under the moon” w wykonaniu Krzysztofa Baranowskiego, kompozytora, aranżera, pianisty i akordeonisty, od najmłodszych lat związanego ze sceną teatralną. „Muzyka pod Księżycem” to wykonywane na fortepianie, kształtujące się tylko w chwili tworzenia improwizowane miniatury. Tworzą one przestrzeń dla kolejnych, nieznanych współbrzmień, dźwięków i harmonii. Wydarzenie odbędzie się na terenie patio w Posejdonie.

Na wszystkie wydarzenia – z wyjątkiem „Silent Piano” – obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem: 660-326-575. Udział jest bezpłatny.

Jest jeszcze szansa kupić bilety na koncert finałowy

Tegoroczny program Szczecin Classic cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

– Wejściówki na koncerty już się rozeszły, wciąż są dostępne bilety na koncert finałowy, który odbędzie się w filharmonii – przyznaje Emilia Goch Salvador, dyrektor BNO. – Oprócz wyjątkowych „Metamorfoz” na 23 instrumenty solo, zagrają w duetach wyśmienici soliści: Jakub Jakowicz, Emanuel Salvador, Andriy Viytovych, Piotr Szumieł, Konstantin Heidrich, Janusz Widzyk.

Co więcej, podczas koncertu będzie można usłyszeć skrzypce Stradivariusa z 1694 roku.

Bilety na koncert finałowy 3 maja w Filharmonii im. M. Karłowicza dostępne są na stronie: https://www.biletomat.pl/bilety/metamorfozy-szczecin-30782.

KALENDARIUM KONCERTÓW:

27.04 Koncert otwarcia Szczecin Classic – Szósty Zmysł „PERCEPCJA” z udziałem rezydentów Trio Legend / Studio S1, Radio Szczecin

29.04 Koncert mistrzów Szczecin Classic – „SZÓSTY ZMYSŁ” z udziałem gwiazd festiwalu / Muzeum Narodowe, u. Staromłyńska 27

01.05 Koncert Szczecin Classic – Szósty Zmysł „SYNESTEZJA” z udziałem Vasko Vassilev, liderów festiwalu i uczestników warsztatów / „Dobre Studio”, Wawrzyniaka 7F

02.05 Koncert Szczecin Classic – Szósty Zmysł „SYNERGIA” z udziałem liderów festiwalu i uczestników warsztatów / Akademia Sztuki, Pałac Ziemstwa Polskiego

03.05 Koncert finałowy Szczecin Classic 2024 – „Metamorfozy” – Wielki Finał / Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Wydarzenia dodatkowe MALTÓWKA:

27/28 kwietnia „SILENT PIANO”/ Szczecin

1 maja JOGA DLA ZMYSŁÓW / Park Kasprowicza

2 maja „MUSIC UNDER THE MOON” / Patio Posejdon

2 maja BAJKOWA RELAKSACJA DLA DZIECI / Technopark Pomerania

Szczegółowe informacje: https://www.facebook.com/szczecinclassic/events