Kolejny weekend i kolejna świetna koncertowa propozycja od Baltic Neopolis Orchestry! Mimo pandemii muzycy nie zwalniają tempa i już w sobotnie późne popołudnie (18 kwietnia) zapraszają na muzyczną „Domófkę”! Tym razem zabrzmią utwory w wykonaniu kontrabasisty Pawła Jabłczyńskiego oraz kwartetu Baltic Neopolis Academy!

Krótkie koncerty na Facebooku Baltic Neopolis Orchestry pojawiają się co tydzień w postaci transmisji na żywo lub specjalnie nagranych minikoncertów domowych. W najbliższą sobotę, 18 kwietnia, zaplanowano wirtualny występ kontrabasisty Pawła Jabłczyńskiego oraz kwartetu Baltic Neopolis Academy! Muzycy będą grać aż z 5 miast!

Przygotowano zróżnicowany i bardzo ciekawy program od baroku aż do współczesności.

– W programie pojawią się nawet kompozycje autorskie. Niespotykany w roli solowej kontrabas i hity muzyki rozrywkowej XX wieku w wykonaniu kwartetu smyczkowego - będzie się działo! – zapowiadają organizatorzy.

Początek koncertu w sobotę, 18 kwietnia, o godz. 17:00 na Facebooku BNO: https://www.facebook.com/BalticNeopolisOrchestra/

 

Artyści:

Paweł Jabłczyński - kontrabas

Kwartet smyczkowy Akademii BNO:

Paulina Marcisz - skrzypce I

Agnieszka Sawicka - skrzypce II

Ewa Kuśnierz - altówka

Ela Rychwalska - wiolonczela

Program:

J. S. Bach Preludium i Sarabanda z II suity wiolonczelowej d-moll

Emil Tabakov - Motywy na kontrabas solo

Paweł Jabłczyński - ES17 na kontrabas solo

Antonio Carlos Jobim -  Ipanema

Lorenzo Hart i Richard Rodgers  - Blue Moon


Paweł Jabłczyński

Paweł Jabłczyński urodził się 26 lutego 1981 we Wrocławiu. Rozpoczął edukację muzyczną w wieku pięciu lat, początkowo uczęszczając na prywatne lekcje fortepianu, a następnie kontrabasu. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu z tytułem doktora z klasie kontrabasu profesora Tadeusza Górnego, u którego pracował jako asystent. W czasie gdy był jeszcze studentem, pracował jako solista we Wrocławskiej Filharmonii. W latach 2012-2014 kontynuował studia w Hochschule der Kunste Bern w klasie kontrabasu prof. Rinata Ibragimova, gdzie obronił tytuł magistra w dziedzinie Wykonawstwa Muzycznego. W sezonie artystycznym 2015/2016 był członkiem Staatskapelle Dresden.

Otrzymał nagrody w wielu konkursach, m.in.:  Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym Wratislavia (wyróżnienie), Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A.B. Ciechańskiego w Poznaniu (II miejsce), Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Łodzi (I miejsce) czy Akademickim Konkursie Instrumentalnym we Wrocławiu (II miejsce). Koncertował również z wieloma orkiestrami w całej Europie: Staatskapelle Dresden, Szkocką Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameraną Leopoldinum, Formacją Orkiestralną R-20, Orkiestrą Akademii Muzycznej Symfoników Berlińskich. W roku 2008 pełnił rolę wykładowcy podczas Międzynarodowego Kursu Mistrzowskiego w Dusznikach Zdroju oraz z Letniej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Nagrał albumy dla następujących wydawnictw: Toccata Classics, Dux, Universal Music, Austro Mechanica. Paweł regularnie występuje jako solista na krajowych oraz międzynarodowych scenach, jest również członkiem Baltic Neopolis Orchestra.

Akademia BNO

Akademia BNO - czyli całoroczny program edukacyjny stworzony przez szczecińską orkiestrę kameralną Baltic Neopolis Orchestra. Głównym celem projektu jest przygotowanie młodych instrumentalistów do profesjonalnego wykonywania zawodu muzyka orkiestrowego, w szczególności w zakresie muzyki kameralnej. Akademia BNO to całoroczny staż dla studentów i absolwentów Akademii Muzycznych, który trwa nieprzerwanie od 2016 roku i w 2020 roku będzie świętować swoją 5. edycję. Akademia skierowana jest do skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów, którzy zgłaszając się do projektu mogą liczyć na udział w masterclassach, koncertach w Polsce i za granicą, trasach koncertowych i nagraniach organizowanych przez BNO. Przesłuchania do każdej z edycji cieszą się ogromną popularności i przykuwają uwagę studentów i absolwentów z całej Polski.